8 Eylül 2017 Site Güncellemesi


Sitenin blog sayfasıyla pek ilgilenmiyordum ama yine de görsel açıdan daha iyi olduğundan dolayı çok sevdiğim güncelleme tipi olan “bir anda kafamda beliren, ufak tefek ama güzel” güncelleştirmelerden yaptım.

Son bir iki gündür yine ufak ufak değişiklikler yapıyordum, birkaç sıkıntı kaldı yine ama onları da zamanla hallederim.

 1. Liste ve İçerik Başlığı
  Renk olarak soluk kalıyordu ve çok dikkat çekmediğini düşünüyordum. Rengini, boyutunu ve yazı tipi ailesini değiştirerek daha iyi olduğunu düşündüğüm şu anki haline getirdim.
 2. Listeleme Yapısında İyileştirme
  Gereksiz kod tekrarlarından ve boşluklardan arındırılmış yeni versiyon hem daha düzenli hem de daha esnek bir yapı elde etmemi sağladı.
 3. Dropdown Etiket Listesi
  Normalde etiketlerin konunun hemen altında listeleniyor olması kullanışlılık açısından çok hoşuma gidiyordu. Bununla birlikte etiket sayısı fazla olduğunda kötü görünüme sebep olabiliyordu. Ayrıca konular da gereksiz yere uzuyordu. Bu da mobil için daha fazla gereksiz aşağı – yukarı hareketi demekti.

  Bu sebeplerden dolayı dropdown menü şekline getirdim ve hemen kategorilerin yanına ekleyerek kategori – etiket bütünlüğünü sağlamış oldum. Sığmama problemi vardı da onu buraya yazarken çözdüm. 😀

 4. Dış Bağlantı Stili
  Normalde dış bağlantı ve hemen sonundaki dış bağlantı ikonu turuncunun bir tonuydu. Kısa linklerde sorun olmasa da uzun linklerde hem renk hem de ikon çok sırıtıyordu. Ayrıca yazı içine eklendiğinde dikkati fazlaca çekiyordu. Ben de bağlantı rengini açık mor olarak, ikonu da açık gri yaptım. Böylelikle hem dış bağlantı olduğu belli oluyor, hem de ikon sırıtmıyord. Ayrıca yazı içinde daha estetik duruyor.
 5. Yararlanılan Kaynaklar Başlığı
  Açık mavi arkaplan üzerine açık turuncu bir ton hiç de uyumlu değildi, göz yoruyordu. Ben de yazı rengini koyuya yaklaşan bir mavi yaptım. Daha iyi oldu.
 6. Menü Kategori Rengi
  Bir yazı açıldığında o konuya ait kategoriler menüde siyah renkte görünüyordu, maviye çevirdim, daha hoş göründüğünü düşünüyorum. Gerçi bu değişikliği yapmamın üzerinden biraz zaman geçti ama olsun.

Halletmem gereken bir konu daha var, o da düz olmayan tırnak işaretleri vs. olması. Ben başlıklarda ve içeriklerde düz tırnak işaretleri istiyorum, şekilli olanlar çok biçimsiz duruyor.

Neyse, şimdilik güncelleme günlüğünü böyle sonlandırayım.


Bunlar da hoşunuza gidebilir...


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir