Access İki Tabloyu Birleştirmek


Access üzerinde yanlışlıkla bir tablonun içine etmemden dolayı yedek versiyonundan ve güncel versiyonundaki bilgileri birleştirmem gerekti. Neler yaptığımı yazdım.

Sıkıntı
Yanlışlıkla tablodaki bir sütunu silince yazdığım program çalışmaz hale geldi. Veri kaybını da en aza indirgemek istediğimden dolayı aşağıdaki işlemleri yaptım.

İşlemler
Birkaç dandik işlemle bu sıkıntının üstesinden büyük oranda geldim.

 1. Eski Verileri Çekme
  İlk olarak eski veri tabanındaki verileri bir çekelim. Dış Veri > Access ile bu işlemi gerçekleştirdim. Böylelikle eski veriler bir tablo olarak mevcut veri tabanına yüklenmiş oldu.
 2. Tablo Kopyalama
  Yedekten çektiğimiz tablonun yapısı zaten tam istediğimiz gibi, o yüzden hiç uğraşmadan onu kopyalayalım. Ama sadece yapıyı kopyalayacağız, böylelikle hem istediğimiz gibi hem de boş bir tablomuz olacak. (Tabloyu kopyalayın, sonra sağ tıklayıp Yapıştır seçeneğine tıkladığınızda pencere gelecek, oradan Sadece Yapı seçeneğini seçin.)
 3. Sorgu Yazma
  UNION ile sorgu yazarak iki tablonun birleşiminin sonucunu alacağız. Zaten yapı ve veri aynı olduğundan dolayı UNION için sıkıntı çıkmayacak ve yine UNION özelliği olarak benzersiz veriler gelecek. Sorguyu çalıştırdığımızda bize birinci ve ikinci tablonun verileri listelenecek.
 4. Kopyala Yabıştır
  Sorgu sonucunu komple kopyalayın ve ikinci adımda oluşturmuş olduğumuz tabloya yapıştırın.
 5. Temizlik
  Dosyayı önce bu haliyle bir kopyalayın, sonra yanlışlık var mı yok mu kontrol edin. Eğer yoksa gereksiz tabloları silin ve yeni tablonuzu da uygun şekilde isimlendirin.

Tabii güncel verilerde ilgili sütunlar boş kaldı, onları da mecburen varsayılan değerlerle doldurdum. Geçmiş olsun.


Bunlar da hoşunuza gidebilir...


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir