Alternatif maliyet nedir?


İnsan isteklerinin sınırsız oluşu ve buna karşılık insan isteklerini karşılayacak kaynakların kıt olması kişiye bir seçim zorunluluğu getirir. Yani insan bazı ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bazı ihtiyaçlarından, isteklerinden vazgeçmek durumunda kalır. İşte bir seçim yaptığımız zaman seçmediğimiz en iyi ikinci seçenek alternatif maliyeti oluşturur.

Gerçi bu en iyi ikinci seçenek muhabbetini tam anlamadım, okuduklarımdan bazıları böyle yazmış bazıları da seçmediğiniz diğer alternatifler diye “birden fazla” olabileceği sonucuna varılabiliyor. Neyse. Bence ikinci daha mantıklı ama bakayım, düzgün bir cevap bulursam yazarım.

Alternatif Maliyet İle İlgili Not Listesi
 • Alternatif maliyet boşa harcanan veya seçiminden vazgeçilmiş seçenekleri ifade ettiğinden bunu fırsat maliyeti, kaçırılan fırsat maliyeti, almaşık maliyet, vazgeçme maliyeti gibi kelimelerle ifade edildiğini de görebiliriz.
 • Alterntif maliyet durumu ile sık sık karşılaşırız çünkü yaptığımız her seçimin muhtemelen alternatifleri vardır. Olmadığı durum neredeyse yok gibidir.
 • İngilizcede opportunity cost olarak geçer.
 • Alternatif maliyetin söz konusu olduğu durumlar 3 temelde incelenebilir.
  Üretici Açısından: Üretim Kararlarında Alternatif Maliyet
  Tüketici Açısından: Tüketim Kararlarında Alternatif Maliyet
  Devlet Açısından: Devlet Harcama Kararlarında Alternatif Maliyet
 • A, B, C gibi ürünlerden aslınd hepsini üretebilirsiniz, üretmek de isteyebilirsiniz ama işte kaynaklar kıt. En fazla 1 tanesine müsaade ediyor. Seçtiniz C’yi A ve B oldu sana üretim kararınızın fırsat maliyeti.

Alternatif Maliyet Türleri
Kısaca alternatif maliyetin türlerine de değinelim.

Üretim Kararlarında Alternatif Maliyet
 • Üretilen bir mal veya hizmetin maliyeti olduğu gibi alternatif maliyeti de vardır. Üretim yapılacakken seçilen her üretim kararı diğer alternatiflerden vazgeçmek demektir.
 • Örneğin giyim eşyası üreten bir fabrikada uzun dönemli hedefleri belirlediğinizi varsayalım. Eğer önümüzdeki 3 senelik zaman diliminde 15 – 20 yaş arasındaki kadın tüketicilere yönelik giyim ürünlerinin üretimine ağırlık verirseniz tahmini kazancınız %12 artacak ama erkek tüketicilerin giyim ürünlerine ağırlık verirseniz kazanç beklentiniz en fazla %7 olacak.

  Bu duruma göre eğer siz kadın giyim ürünlerine ağırlık verirseniz erkek giyim ürünleri sizin alternatif maliyetiniz oluyor.

  – Önümüzdeki 3 senelik süre sonunda gördünüz ki erkek giyim ürünlerine olan talep beklenmedik biçimde artış gösterdi ve eğer siz bunu seçmiş olsaydınız kazancınız %20 artacaktı. Ama artık yapacak bir şey yok.

  – Eğer 20 – 25 yaş arası kadın tüketiciler için üretim yapsaydınız kazancınız en az %25 artacaktı. Bakın bunu konuşmamıştık bile ama bu da kaçtı. Kısssmet!

  He tabi bunlar hep alternatif maliyet, hangi seçeneği seçerseniz seçin üretim yapmak için kullanılacak malzemeler, işçilik vs. maliyeti oluşturuyor.

 • Üretim kararlarındaki alternatif maliyetin etkileri üretim olanakları eğrisi yardımı ile daha iyi gözlenebilir.
Tüketim Kararlarında Alternatif Maliyet
 • Dünya şartlarında istediğiniz kadar zengin olsanız bile yine kıtlık durumuna takılırsınız.
 • Bir şeyi satın almak için vazgeçtiğiniz her mal ve/veya hizmet sizin alternatif maliyetinizdir.
Devletin Harcama Kararlarında Alternatif Maliyet
 • Devlet tarafından yapılan harcamalar toplumu ilgilendiren harcamalardır.
 • Devlet, kararını harcama ya da yatırım yönünde kullanabilir. Bunlar da alternatif maliyete sahiptir.
 • Devlet tarafından yapılan harcamalarla ilgili olarak alınmış her karar toplum refahını etkiler.
Yararlanılan Kaynaklar

Bunlar da hoşunuza gidebilir...


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir