Android Dünyasının Çılgın Ofis Uygulaması: WPS Office


Gerçi ios desteği var mıdır bilmiyorum ama ben işin android tarafında olduğumdan dolayı ona göre yazacağım. Evet, akıllı telefonların önemli avantajlarından bir tanesi de ofis dosyalarını mobil ortamda da sunabilme imkanıdır. Ben de bu konuda oldukça başarılı bir uygulama olan WPS Office uygulamasına kısaca bir değineceğim.

Genel Özellikler
 • Ofis uygulamaları denildiği zaman akla ilk gelenlerden olan WPS Office uygulaması hem office uygulamalarını hem de PDF gibi dosyaları açabiliyor. (İndirme bağlantısını eklerken isminin zaten WPS Office + PDF olarak geçtiğini fark ettim. Onlar daha önce davranmış. 🙂 )
 • Neredeyse tüm Android telefonlarda çalışabiliyormuş ve sistem gereksinimleri açısından da yüksek özelliklere gerek yokmuş.
 • Program bir çok uygulamada olduğu gibi ücretsiz ama bazı özellikleri kullanabilmek için premium üyelik gerekiyor. Tabii birçok şey yapılabiliyor ücretsiz sürümü ile de.
 • Program üzerinden dosya açmak için arama yapmak zorunda kalmıyorsunuz, zira uygulama sizin yerinize dosyaları bulup grupluyor.
 • Excel kullanıcıları için çok geniş düzenleme seçeneklerine sahip: Formüller kullanılabiliyor, çeşitli grafikler eklenebiliyor. Sıralama, filtreleme, veri doğrulama vs. yapılabiliyor. Bir microUSB to USB tarzı çoklayıcı, bir klavye ve mouse ile cayır cayır kullanabilirsiniz. Ha gerçek ofis performansını (daha doğrusu bilgisayar performansını) elbette beklemek hata olur ama gayet detaylı bir uygulama yapmışlar.
 • Uygulamanın sevdiğim özelliklerinden bir tanesi de kitap okuyanlara kolaylık sağlayan bir yapı sunmuş olmaları. Örneğin her türlü ofis dosyasının mobil görünümlü daha kolay okunabilir versiyonunu sunabiliyor. Gerçi bunun da s*çtığı durumların sayısı az değil ama (yine çalışıyor da dosyadan kaynaklanan bir durum olarak sonuç kötü) özellikle metin tabanlı, resimli olsa bile metnin kayması sıkıntı olmayan dosyalarda çok başarılı sonuçlar veriyor.
 • Yine çok güzel bir özellik, PDF, doc gibi dosyalarda (xls dosyasında bulamadım açıkçası, PDF’de varsa doc dosyalarında da vardır bu özellik diye düşündüm) gece modu olması. Ayrıca mobil görünümde arkaplan rengi de seçeneklerle belirlenebiliyor.
 • Programda dosya paylaşımı çok kolay bir şekilde yapılabiliyor. Seçenekler geniş tutulmuş.
 • Uygulama birden fazla dosya üzerinde çalışmaya da imkan tanıyor. Dosyadan dosyaya atlayabilirsiniz yani.
 • Uygulama maşallah şukuları iyi toplamış:
  – Editörün Seçimi
  – En Başarılı Geliştirici
  – 2015 Yılının En İyi Uygulaması

İndirme Bağlantısı
Özellikleri yaz yaz bitmiyor. Ben tecrübe ettiğim kısımlarla sınırlı kalayım, daha fazlasına ve uygulamaya Google Play üzerinden erişmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz: WPS Office + PDF

O değil de iyi övdüm bugün.


Bunlar da hoşunuza gidebilir...


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir