Arena Simülasyon Basit Berber Simülasyonu Örneği


Merhabalar, bu yazı ile Arena simülasyon örneklerine ufaktan bir giriş yapmak istiyorum. Bu yazıda basit bir berber simülasyonunu modelleyeceğiz. Başlayalım.

Adım Adım Basit Berber Simülasyonunun Yapılışı

 1. Oluşturacağımız model aşağıdaki gibi bir model. Gördüğünüz gibi oldukça basit.
  arena_s_basit_berber_dukkani_simulasyon1
 2. CREATE modülü ile başlayalım. “musteri” adını verdiğimiz bir entity tanımlıyoruz. Müşterilerin gelişi değeri 45 dakika olan üstel dağılıma uyuyor. 150 varlık için simülasyonu yapacağız.
  arena_s_basit_berber_dukkani_simulasyon2
 3. Dükkanda bir kişi çalışıyor, PROCESS modülünde bir adet kaynak (Resource) oluşturup “Seize Delay Release” olarak proses mantığını tanımlıyoruz.

  PROCESS Modülü Genel Görüntüsü
  İlk önce bu pencere açılacak, gelen pencerede “Action” kısmını “Seize Delay Release” olarak değiştirin, hemen altında “Resources” kısmı aktifleşecek. “Resources” listesinin sağındaki “Add” butonuna tıkladığınızda aşağıdaki pencere açılacak. Gerekli tanımlamaları yapın.
  arena_s_basit_berber_dukkani_simulasyon3

  Resource Tanımlaması
  arena_s_basit_berber_dukkani_simulasyon4

 4. “Record” modülü için “Entity Statistics” değerlerini getirsin istiyoruz. Yani CREATE modülü ile tanımladığımız musteri varlğının istatistikleri gelecek.
  arena_s_basit_berber_dukkani_simulasyon5
 5. Dispose modülünü de adlandırıp modellemeyi bitiriyoruz.
  arena_s_basit_berber_dukkani_simulasyon6

Bunlar da hoşunuza gidebilir...


4 Cevaplar

 1. Yelda dedi ki:

  Örnek için teşekkürler ama daha zor örnekler de istiyoruz. 😀

  • eMB dedi ki:

   Yorum için teşekkürler. Aslında üşenmesem yapıp ekleyeceğim ama. 😀 Yapmasından ziyade siteye eklemesi zahmetli oluyor. Gerçi şu sıralar ilgilenemiyorum pek ama en kısa zamanda eklemeye çalışacağım.

 2. LİNNN dedi ki:

  Merhaba. Bir montaj hattınının simülasyonunu yapmam gerekiyor. yardımcı olurmusunuz? ve bu hattı rahatlıkla simüle edebilmem için hangi bilgilere ihtiyacım vardır ?

  • eMB dedi ki:

   Merhaba, doğrusu şu anda halletmem gereken çok fazla mesele olduğundan maalesef yardımcı olamayacağım. Bilgi konusunda da şöyle bir yönlendirme yapabilirim.

   Montaj Hattı Hakkında Genel Bilgiler
   Eğer montaj hatları ile ilgili genel bilgiye sahip olmak istiyorsanız kullanabileceğiniz en iyi ve düzenli kaynaklar (internetten de kolayca erişilebildiğinden dolayı) tezlerdir. Tezi komple okumanıza gerek yok, giriş kısımlarındaki bilgi veren kısımları okusanız yeterli olur. Tez merkezinden bilgi bulabilirsiniz: tez.yok.gov.tr

   Arena Modülleri Hakkında Bilgiler
   Ben zamanında bu pdf dosyasından faydalanmıştım, muhtemelen bulmuşsunuzdur ama yine de tavsiye edeyim: http://www.simulationmodel.com/gunal/eBook/ArenaLab.v.1.0.pdf

   Animasyon yapacak mısınız?
   Mümkün olduğunca Türkçe kaynaklardan gitmeye çalıştım ama bir yerden sonra tıkanıyor maalesef. Yine de sadece görsel içeriği takip ederek animasyon konusunda fikir sahibi olabileceğiniz bir video önerisi yapayım: https://www.youtube.com/watch?v=WJgWhA_QpKQ

   Umarım faydalı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir