being + V3


İngilizce grammar konularında “be” kısmı iyi bilinmezse can sıkıcı olabiliyor. İçinde “be” geçen bir yapı da being + V3 yapısı, gelin bunu açıklığa kavuşturmaya çalışalım.


Genel Bilgiler
Neymiş ne değilmiş, ne işe yarıyormuş görelim.

 • Passive gerund yapısıdır.
 • Normalde passive yapının mantığı nedir?
  be + V3 yapısı kullanılarak cümle bir şekilde oluşturulur, al sana passive, yani edilgen cümle. Sıkıntı şu: Biz bunu gerund’a nasıl uyarlayacağız? Heeeh, işte bu uyarlamayı being + V3 ile yapıyoruz.

Örnekler
Konu ile ilgili çeşitli örnekleri listelemeye çalıştım.

 • He couldn’t understand the situation of little girl’s being kidnapped blatantly, somehow.
  Ehheh, inşallah doğru olmuştur: “Küçük kızın açık bir şekilde kaçırılmasının durumunu bir türlü anlayamadı.” demeye çalıştım. Görüldüğü gibi ana fiile (understand) dokunmadık, o active hali ile takılıyor. little girl’s being kidnapped blatantly kısmı gerund phrase gibi düşünülebilir. Zaten vurgulamaya çalıştığım nokta being kidnapped kısmı.
Diğer Örnekler
 • I’m being called by my parents.
  Dikkaaat! Perfect gerund değil, şimdiki zaman (present continuous tense) için passive cümle kurduk. Vatandaş şunu diyor: Ebeveynlerim tarafından çağırılıyorum.
 • Being aware of that details will be very useful for us.
  Hani be biraz kafa karıştırıcı demiştim ya, bu yüzden farklı örnekleri bir arada vermeye çalışıyorum. Burada da görüldüğü üzere bildiğimiz, düz, be fiilinin gerund biçimli halini görüyoruz.
 • I admit being sad.
  Üzgün olduğumu kabul ediyorum. Burada da yine normal bir kullanım söz konusu. Sadece gerund alan bir fiilin önüne be fiili gerund biçimiyle getirilmiş.
 • I admit her being sad.
  Onun üzgün olduğunu kabul ediyorum. Burada da yine bir üstteki madde ile aynı durum söz konusu, tek fark possessive bir yapı mevcut.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir