Bilgisayarımda binlerce veri var!


Gerek öğrenme amacıyla olsun, gerek daha sonra bakarım düşüncesiyle bilgisayarıma neredeyse her gün onlarca veri yüklüyorum. Bunlar programlar, pdf, word dosyaları, sunular, web sayfaları, sıkıştırılmış dosyalar vs. bir sürü materyal…

Tabi bir gündeki yükleme hızımla, bu yüklediklerimi tüketme hızım arasında bir uçurum olduğundan bilgisayarımda binlerce dosya birikmiş durumda. Bu dosyaların özelliği şu: Atsan atılmaz, satsan satılmaz. Neredeyse %90’ı en azından benim için gerçekten kıymetli bilgiler. Bu site işlerine başlamamla beraber bu dosya yükleme hızı daha da arttı.

rwanda-1430595_640

Artık site ile ilgili nerede bir içeriğe rastlasam aklımda aşağıdakine benzer düşünceler beliriyor:

  • Bu konudan içerik çıkarabilir miyim?
  • Ben de bu konuda yazayım.
  • Yazan iyi yazmış, öğreneyim de ben de bir şeyler yapmaya çalışayım.

Yine pdf, word gibi tek dosyalık içerikler çok sıkıntı değil aslında, yine arşiv niyetine saklanabiliyor fakat web sayfası kaydetmek büyük sıkıntı. Neden web sayfası kaydediyorum peki, nasıl olsa var internette?

  • Site kapanırsa bu bilgileri bir daha bulamam düşüncesi var.
  • İnternet kotalı, bu yüzden her zaman erişme durumu olmayabiliyor.

Web sayfaları bünyesindeki dosyalarla beraber yükleniyor ve aynı web sitesinden birden fazla sayfa kaydettiyseniz, aynı dosyalar tekrar tekrar diskinize yüklenmiş oluyor. Web sayfalarının sayısı arttıkça bulunduğu klasöre de erişmek zorlaşıyor. Tüm dosyaları göstermeye çalışırken duruma göre 1-2 dakika beklettiğine şahit oldum.

Bir ara bunları içeriğe dönüştüreyim diye düşündüm fakat olmadı. Çoğu programlama ile alakalı şeyler ve konuyla ilgili mutlaka sorun çıkıyor ve çözene kadar da vakit su gibi akıyor. Ayrıca konuyla ilgili olarak yeterli bilginiz yoksa önce başka konulara çalışmanız gerekiyor ve bu yüzden yine iş kalıyor. Bunun gibi bir sürü sebep var. Bu yüzden bu şekilde yapmak pek de faydalı bir yöntem değil. Buna rağmen bunu denediğimde şu sonucu aldım: geçen gün bilgisayarımda içeriğe dönüştürebileceğim dosyaların gerekli yerlerini sitede taslak olarak kaydettim. Veri tabanındaki artış 2mb iken diskten sildiğim dosyaların boyutu 250mb idi. Bu tarz işlemler için bir harici disk kullanmanız hem sizin için hem de bilgisayarınızın performansı için çok daha faydalı olacaktır. Ya da çok çalışın. 🙂


Bunlar da hoşunuza gidebilir...


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir