Blog İle Forum Arasındaki Farklar


Blog ile forum arasındaki farkları karşılaştırmalı olarak incelemesini buradan okuyabilirsiniz.

Blog Forum
Blog kısaca web günlüğü olarak adlandırabiliriz. Güncel bilgiler, makaleler, sorular vs. içerik şeklinde yayınlanır. Bireysellik ön plandadır. Forumda, yazılar, sorular, güncel bilgiler vs. paylaşılır ve duruma göre başka kişiler görüşlerini, sorularını vs. belirterek katkıda bulunur.
Bloglarda eğer üyelik sistemi getirilmemişse ziyaretçi aktifliği genelde yorumlarla sağlanır. Forum ziyaretçilerin aktif olması üzerine kurulu bir sistemdir, bu yüzen ziyaretçi aktifliği bloglara göre daha hızlı, esnektir.
Blog sitesinde paylaşılmış bir konu, az ya da çok, mutlaka bilgi verir. Bir kişi soru sorar, duruma göre cevaplanır ya da cevaplanmaz.  Bu yüzden aranılan cevap bulunamayabilir.
Blog sitesinde içerik sağlayanların sayısı genellikle çok düşüktür, çoğunlukla bir iki kişiyi geçmez. Bu yüzden siteyi güncel tutma işi hep site sahiplerinin üzerindedir. Forum sitesi ziyaretçilerle büyüdükçe site sahiplerinin siteyi güncel tutma kaygısı buna oranla azalır.
Blog sitelerinde ziyaretçiler forum sitesi kadar aktif olamadıklarından bu açıdan kontrolü daha kolaydır. Forum siteleri üyelerle bir yere gelebileceğinden bir çok insanı üye yapmaya çalışmaktadır, üye sayısının artması iyi bir şey olsa da, bu üyeler ve aktif oldukları konularla ilgili olarak site yönetim ekibinin etkili ve sıkı bir politika izlemesi şarttır.
Blog, genelde sahibi olduğu kişiyle ve/veya içerik sağlayan birkaç kişiyle sınırlıdır. Fakat bunu bir dezavantaj olarak düşünmemiz gerekmez. Forumlarda, en azından teoride, böyle bir sınır yoktur.
Blogun ana içeriği yazılardır. Yorumlar vs. yazı üzerine olur ya da yazı ile alakalı olur. Yorumlar blog için yine çok önemli olsa da bir forumdaki kadar birinci planda değildir. Forumun ana içeriği tartışmalardır. Tartışma konusu bir soru olabilir, bir yazı olabilir, bunların haricinde başka şeyler olabilir. Bu başka insanlara sunulur ve insanlar da bu içerik hakkında düşüncelerini, bilgilerini paylaşırlar.
Bloglarda ziyaretçinin takipçi olması amaçlanır. Forumlarda gelen ziyaretçilerin önce üye olarak gelmesi sonra da aktif olması amaçlanır.
Bloglarda aynı konunun tekrar edilmesi durumu çok çok nadir görülür. Forumlarda farklı insanlar aynı konuyu defalarca açabilmektedir.
Bloglarda kullanıcı yönetimine çok ihtiyaç duyulmaz. Forumlarda etkin bir kullanıcı yönetimi şarttır.
Bloglarda ziyaretçiyi çekmek yeterlidir. Bu yüzden ziyaretçi için genelde bir şeyler yapmaya zorlayan engeller konulmaz. Amaç ziyaretçiyi üye yapmak olduğundan içeriklerin gösterilmesini engelleme, kullanım kısıtlamaları gibi engeller konur.
Ziyaretçilerle etkileşime geçip geçmemek tamamıyla site sahibinin elindedir. Forumda etkileşim temel amaçtır.
Blog sahipleri sitelerini hep güncel tutmak zorundadır. Eğer başka kişilerin de sitenizde yazmasını istiyorsanız misafir blogculuk ile bu işi yapabilirsiniz. Forum sahibi/sahipleri sitelerini akışına bırakacak seviyeye getirmeyi başarırlarsa gayet de içerik bazında güncelleme işlerini yapmayabilirler.
Blog eve benzer. Forum ise şehir merkezi gibidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...


2 Cevaplar

 1. Serdar dedi ki:

  Daha çok kişisel bloglara hitap eden bir karşılaştırma olmuş, tematik bloglara da değinilseydi daha kapsamlı olabilirdi. Tabii güzel liste olmuş yanlış anlaşılmasın.

  Bir fark da benden olsun, forum sitelerinin modası geçti geyikleri bloglara göre daha fazla yapılır. Gerçi Youtube çıktı çıkalı blogların da pabucu dama atılıyor.

  • eMB dedi ki:

   Yorumunuz için teşekkür ederim Serdar Bey, tespitinizde haklısınız, ben daha çok tecrübelerimden ve gördüklerimden yola çıkarak bu karşılaştırmayı yaptığımdan ona göre bir yazı çıktı.

   Katkılarınız için de ayrı olarak teşekkür ederim. Güzel bir noktaya değinmişsiniz. Video hazırlamak, anlatarak bir şeyler yapmak olarak düşünüldüğünde, daha kolay olduğundan insanlar da ona yöneliyor. Sonuçta da yazma işi ve doğal olarak bloglar da bundan etkileniyor. Eğitim içeriklerinde de videoların öneminin gitgide daha fazla arttığını düşünüyorum. Yine yazı okumak yerine video izlemek tercih ediliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir