Bootstrap İle WordPress Tema Yapmaya Niyetlenmek


Ne güzel ponçik ponçik tema yapıyordum, bir yere kadar güzel de gitti, şimdi yalan olmasın ama bir yerden sonra işler çok karıştı. Çünkü işlerin rengi filan çok değişti.

Olay
Oha, yazmayalı da çok olmuş heee. Neyse. Uzun zamandır kendi temamı yapmak istiyordum, en nihayetinde bir gün gaza gelmiş bulundum ve başladım temayı hazırlamaya. Tasarım muhabbetiyle uğraşmayı sevmediğimden bootstrap ile hazırlamaya karar verdim onu da işe dahil ettim. O video senin, bu web sayfası benim, codex, developer wp, cheatsheet, bootstrap dökümantasyonu filan yardır yardır kurcalıyorum. Ne güzel ilerliyordum da yani, ta ki sonlara yaklaşana kadar. Sonlara doğru işler bir karışmaya başladı ki oooof of.

Aşağı yukarı istediğim bir çok şeyi yaptım ama gel gelelim ben işin derinine indikçe daha çok kurcalama gerektiren çok fazla şey daha olduğunun farkına vardım. Sonuç olarak istediklerimin neredeyse bir çoğunu yaptığım halde çok temelsiz ve düzensiz bir tema çıktı ortaya.

Sıkıntılar
Şimdi temayı oluşturma sürecinde başıma gelen sıkıntıları yazayım.

 1. Fonksiyonları Anlamak
  Bazı fonksiyonlar güzel güzel, uğraştırmadan çalışıyor da, bazılarını istediğiniz gibi çalıştırabilmek… Yok arkadaş dökümantasyon, 20 tane stackoverflow sayfası, birkaç tane değişik blog sitesi ile anca çözebiliyorum ya da istediğim gibi çalıştırabiliyorum. Ömür törpüsü resmen.
 2. HTML Etiketi – CSS Sınıfı Ekleyebilmek
  O fonksiyonların ben var ya… Yahu yok arkadaş, nereye eklemeniz gerektiğini, nasıl eklemeniz gerektiğini anlayana kadar çatlıyorsunuz resmen. Temalardan bakayım diyorum hayvan gibi şiyapmışlar (karıştırmışlar) bir halt anlaşılmıyor.
 3. Eski Temadan Yeni Temaya Geçebilmek
  Eski temanın kişiselleştirilmiş ayarları yeni temada sıkıntı çıkarabiliyor. Bu yüzden de yeni ayarları iyi yapmak gerekiyor. Mesela eski temada site genişliği dinamik olarak ayarlanabiliyor ama bootstrap ile nasıl yapılır, doğrusu hiçbir fikrim yok.
 4. Widget Düzenlemek
  İşlerin gerçek manada karışmaya başladığı nokta şahsen benim için widget ayarlamaları ile başladı. Çünkü bir türlü istediğim sınıfları ekleyemedim. Tabii wordpress’e dahil olmadan da halledilebilitesi var ama maksat standartlara göre halledebilmek olduğundan çok sıkıntı çıkardı.
 5. Görsel İçerikler
  Bootstrap davranışlarını da iyi bilmenin gerekliğini ortaya çıkaran bir durum oldu. Ayrı bir sıkıntı konusu, bootstrap ile çalışmamın temel sebeplerinden bir tanesi de bu tarz sıkıntılarla karşılaşmamaktı ama yine de sıkıntı çıktı. Mesela wordpress’in yaptığı hizalamayı göstermiyordu. Sorunu çözebilmek için CSS ayarlamak gerekiyormuş. 3 – 4 sorunu bu şekilde anca çözebildim.
 6. Wordpress Sınırlarını Aşmak
  Bazen wordpress üzerinde bir şey yapabilmek için wordpress yapısındaki kodları kullanmanız gerekir. Yine widget menülerle cebelleşirken bulduğum çözümlerden bir tanesi de şuydu: Vatandaş wordpress’in sınıflarından miras alarak yeni bir menü oluşturmuş, bunu functions.php dosyasına eklemiş ve bu şekilde alternatif bir menü oluşturmuş. Yani iyi bir tema yapabilmek için bunlara da bulaşmanız ve elinizi kirletmeniz gerekebiliyor.
 7. Yorum Bölümünü Hazırlamak
  Basit bir tema için konuşacak olursak, diğer kısımlar çok sıkıntı olmasa da yorum kısmı biraz daha sıkıntı olabiliyor çünkü farklı birkaç şey daha yapmak gerekiyor. Ben şahsen bootstrap’a uyarlamada sıkıntı yaşadım. Yorum listeleme kısmında ve yorum form kısmında bir sonuç alabilmek için yine bir sürü kurcalama yapmam gerekti.
 8. Örnek Tema Bulma Sıkıntısı
  Bootstrap temalara bir bakayım dedim, sonuç? Biii halt olmadı. Dayım/teyzem temaya göre çalışınca farklılıklar oluyor, bu da sizin yapacaklarınıza ters bile düşebiliyor.
 9. Beklenen Sonucu Alamamak
  Bazen 2 ile 3’ü topladığınızda sonucun 6 olmasını beklersiniz, aslında kendi bilgilerinizle baktığınızda tutarlısınızdır ama gel gelelim sonuç olarak 5 gelir. Sizin alternatif bir 3 ya da 4 bulmanız çok zor olur.
 10. Javascript çalışmıyor(!)
  Hahaha, javascript’ten nefret ettim sırf bu yüzden. Kodu çalışır hale getirene kadar yine bir sürü zaman geçiyor. Javascript’in de, jquery’nin de, diğer kütüphanelerin de…
 11. Tema Güvenliği
  Temanın (en azından genel hatlarıyla) sonlarına yaklaştığımda aklımda iyice yer etmeye başlayan bir soru da buydu. “Temayı yaptık, yükledik diyelim, sonra batlatmasınlar ziteyi?” diye düşünmeye başladım. Bunun için de araştırma yaptım ama çok tatmin edici bir sonuç bulamadım. Bu konu da ayrı ve önemli bir sıkıntı konusu oldu benim için.

Sonuç
Valla hacı(lar) yukarıdaki sıkıntılarla beraber kaliteli temaları filan da inceleyince tuz-biber etkisi yaptı. Zaten onu yapan vatandaş(lar) da bir çok fonksiyon/css müdahalesinde bulunmuş. Ben de hevesimi almak için 5 dakikalığına temayı yükledim, aktifleştirdim ve sonra eski temaya geri döndüm. Yalan olmasın, bu haliyle bile çok güzeldi ama halledilmesi gereken önemli sıkıntılar var ve çözmesi biraz zaman alacak. Daha kapsamlı bir tema için daha çok araştırma, uğraş vs. gerekiyor.

Neyse bu yazıyı da hem olanları yazmak için hem de bootstrap ile wordpress teması hazırlayacaklara “haberiniz olsun bak, bunlar da var” demiş olmak için hazırladım.


Bunlar da hoşunuza gidebilir...


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir