Caret browsing nedir?


Kabaca bir sitede caret karakterleri ile yapılan gezintidir diyebiliriz. Caret karakterini anlatması biraz uzun bir iş ama klavyedeki karşılığı ok tuşlarıdır diyebiliriz. Tıpkı word dosyasında karakterler imleçle hareket edebildiğiniz gibi tarayıcıya da bir imleç eklenir ve bu imleci oklarla hareket ettirebilirsiniz.

Örnek bir parça da göstereyim.
Bu websitesi üzerindeki bir yazıdan bir örnek hazırladım.

Ne işe yarıyor?
Şimdi bir web sitesinden bir yazı seçmek istediğimizi düşünelim. Bunun için ne yaparız? Mouse ile ilgili seçimleri yapar ve sonrasında devam ederiz. Peki bunu klavyeyle yapmak isteseydik?

Örneğin bu yazıyı mouse kullanmadan seçin (Klavye kısayolu da kullanmayın). Haydi işi biraz daha çetrefilli yapayım, seçimi “Ne işe yarıyor?” başlığından başlatın. Başlangıç noktasının orası olması gerektiğini nasıl belirteceksiniz?

Evet, yanıp sönen imleç (blinking cursor, text cursor, text insertion cursor, text selection cursor) ile. Peki imleci nasıl aktif hale getireceğiz?

Caret Browsing Seçeneğini Açma Kapatma
 • Firefox – IE/Edge
  F7 tuşu ile bu seçenek aktifleştirilebiliyor ya da pasifleştirilebiliyor.
 • Chrome
  Chrome bunu bir seçenek olarak sunmamış ama çözümsüz değil elbette bu durum. Alternatiflerden bir tanesi olarak eklenti seçeneği mevcut: Caret Browsing

Javascript destekleyen her tarayıcı için şu çözüm de uygulanabilir:

 1. Ctrl + Shift + J ile konsol ekranını aç.
 2. Aşağıdaki kodu ekle ve çalıştır.

  Tabii bu sayfa yenilenince yeniden yapmak gerekiyor ama eklentisiz ve hızlı bir çözüm olarak göz önünde bulundurulabilir.
Notlar
 • Ok tuşlarının yanında Home End PgUp PgDn gibi tuşlar da düşünülebilir.
 • Meraklısı için caret ile ilgili wiki sayfası: Caret
Yararlanılan Kaynaklar

Bunlar da hoşunuza gidebilir...


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir