Daha Zeki Bir Google Translate


Google Translate artık yapay zekanın desteği ile çok daha iyi çeviriler yapabilecek. Son güncelleme ile beraber çok daha iyi sonuçlar üretebilen Google Translate için neler yapıldı?

ball-457334_640.jpg

Geçmişe Kısa Bir Bakış
Google Translate son 10 yılda bir kaç dili destekleyen bir hizmetten 103 dile kadar seçenek sunabilen devasa bir hizmete dönüştü. Başlangıçta metin çevirisi için istatistiksel teknikleri kullanan büyük ölçekli istatistiksel makine çevirisi ile yürütülen bu sürecin yeni adımında Neural Machine Translation (Nöral Makine Çevirisi) var.

Ortaya Çıkış Süreci
Son bir kaç yıldır heyecan verici sonuçlar veren nöral makine çevirisi Google araştırmacıları bu tekniğin Google versiyonunu Eylül ayında duyurdu.

Yeni güncellemenin olayı ne?
  • Nöral sistem çeviriyi parça parça yapmak yerine cümle bazında yapacak.
  • En alakalı çeviriyi bulmasına yardım etmek için bu geniş bağlamı kullanır, insan konuşmasına ve düzgün dilbilgisi kurallarına göre yeniden düzenler.
Peki bu gerçek hayatta ne işimize yarayacak?
  • Bu şekilde saçma çeviriler tarih olacak.
  • Çok daha isabetli çeviriler alabileceksiniz.

Hangi dilleri destekliyor?
Nöral makine çevirisi Türkçe’nin de dahil olduğu 8 dil tarafından destekleniyor. Diğer diller ise şunlar: İngilizce, Japonca, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Portekizce ve Çince.

Neden bu diller?
Başlıca iki sebebi şu:

  1. Bu diller dünyadaki popülasyonun 1/3’ünde kullanılıyor.
  2. Google Translate sorgularının %35’inden fazlasını bu dillerden oluşuyor.

Sadece bu değil.
Google Cloud Platform, kendi teknolojilerinin rahatça kullanılabilmesini sağlayacak makine öğrenimi API’lerini de sunuyormuş.

Şimdi ve Gelecek
Bu güncelleme geçmiş on yıl göz önüne alındığında Google için önemli bir sıçramadan çok daha fazlası. Tabii Google bunu sadece bir başlangıç olarak görüyor, hedeflerinde 103 dil için de bunu uygulamaya çalışmak da var.

Yararlanılan Kaynaklar
https://blog.google/products/translate/found-translation-more-accurate-fluent-sentences-google-translate/


Bunlar da hoşunuza gidebilir...


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir