Etiket: endüstri mühendisliği sözlüğü

Endüstri mühendisliği terminolojisi üzerine bir literatür taraması.

Alternatif maliyet nedir?

İnsan isteklerinin sınırsız oluşu ve buna karşılık insan isteklerini karşılayacak kaynakların kıt olması kişiye bir seçim zorunluluğu getirir. Yani insan bazı ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bazı ihtiyaçlarından, isteklerinden vazgeçmek durumunda kalır. İşte bir seçim yaptığımız zaman seçmediğimiz en iyi ikinci seçenek alternatif maliyeti oluşturur.Bitmiş ürün nedir?

Bitmiş ürünün kısa bir tanımını, bir kaç özelliğini, ingilizce karşılıklarını filan derledim. Çok fazla detaylı olmasa da yönlendirme açısından iş gören bir yazı oldu diyebilirim.Yarı mamul nedir?

Ne hammadde ne de bitmiş ürün olan, duruma göre bitmiş ürün gibi de olabilen bu acayip madde ile ilgili genel özellikleri derledim. Umarım faydalı olur.Ham madde nedir?

Endüstrinin olmazsa olmazlarından bir tanesi de malumunuz ham maddeler. Ben de ham madde kavramı ile ilgili ufak bir bilgi derlemesi yaptım, isterseniz bilginizi tazelemek amacıyla göz atabilirsiniz.İç müşteri nedir?

İşletme bünyesinde gerçekleşen üretim sürecinde ürün/hizmet alışverişi yapan müşterilere iç müşteri denir.Araç rotalama nedir?

Araç rotalama kavramı endüstri mühendisliğinin acı gerçeklerinden bir tanesidir, matematik, algoritma, yazılım filan gırla gider. Neymiş görelim.Küme nedir?

Merhabalar, kümeler konusu ile istatistik ve olasılığa giriş yapmak istiyorum. Bu yazıda kümenin tanımını ve özelliklerine değindim, tanımını ve özelliklerini maddeler halinde listeledim.Kantitatif nedir?

Kantitatif sözcüğü endüstri mühendisliğinde sayısal (nicel) veriler için kullanılır.Kalitatif nedir?

Kalitatif terimi endüstri mühendisliğinde nitel veriler için kullanılan bir kelimedir. Peki bu kalitatif veriler neleri kapsıyor?Sistem nedir?

Sistem, endüstri mühendisliğinde sıkça duyacağınız bir kelimedir, biz de tanımını yaparak bir giriş yapalım, neymiş, ne değilmiş görelim.