Etiket: endüstri mühendisliği sözlüğü

Endüstri mühendisliği terminolojisi üzerine bir literatür taraması.

Alternatif maliyet nedir?

İnsan isteklerinin sınırsız oluşu ve buna karşılık insan isteklerini karşılayacak kaynakların kıt olması kişiye bir seçim zorunluluğu getirir. Yani insan bazı ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bazı ihtiyaçlarından, isteklerinden vazgeçmek durumunda kalır. İşte bir seçim yaptığımız zaman seçmediğimiz en iyi ikinci seçenek alternatif maliyeti oluşturur.

Kapalı çevrim MRP nedir?

Kabaca tanımlarsak planlama, depo, satınalma gibi birimlerin birbiriyle bilgi geri beslemeleri yoluyla etkileşim halinde üretim planlaması yapılmasıdır. MRP’nin biraz genişletilmiş versiyonu gibi düşünülebilir.

Bitmiş ürün nedir?

Bitmiş ürünün kısa bir tanımını, bir kaç özelliğini, ingilizce karşılıklarını filan derledim. Çok fazla detaylı olmasa da yönlendirme açısından iş gören bir yazı oldu diyebilirim.
Ham madde nedir?

Endüstrinin olmazsa olmazlarından bir tanesi de malumunuz ham maddeler. Ben de ham madde kavramı ile ilgili ufak bir bilgi derlemesi yaptım, isterseniz bilginizi tazelemek amacıyla göz atabilirsiniz.Küme nedir?

Merhabalar, kümeler konusu ile istatistik ve olasılığa giriş yapmak istiyorum. Bu yazıda kümenin tanımını ve özelliklerine değindim, tanımını ve özelliklerini maddeler halinde listeledim.