Etiket: sözlük

Siteyi bi milyoncu yapmaktan çekinmediğimin göstergesi olan etiket.

Seyyanen zam nedir?

Eğer maaşları yüzdeye göre değil de herkes için belirlenen miktar kadar artırırsanız seyyanen zam oluyor. Bulduğum açıklamaları bir örnekle paylaştım.Alternatif maliyet nedir?

İnsan isteklerinin sınırsız oluşu ve buna karşılık insan isteklerini karşılayacak kaynakların kıt olması kişiye bir seçim zorunluluğu getirir. Yani insan bazı ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bazı ihtiyaçlarından, isteklerinden vazgeçmek durumunda kalır. İşte bir seçim yaptığımız zaman seçmediğimiz en iyi ikinci seçenek alternatif maliyeti oluşturur.Caret browsing nedir?

Kabaca bir sitede caret karakterleri ile yapılan gezintidir diyebiliriz. Caret karakterini anlatması biraz uzun bir iş ama klavyedeki karşılığı ok tuşlarıdır diyebiliriz. Tıpkı word dosyasında karakterler imleçle hareket edebildiğiniz gibi tarayıcıya da bir imleç eklenir ve bu imleci oklarla hareket ettirebilirsiniz.Enflasyon nedir?

Basit bir tanım ve örnek ile enflasyon ile ilgili bir tanım bilgisi paylaştım.Bitmiş ürün nedir?

Bitmiş ürünün kısa bir tanımını, bir kaç özelliğini, ingilizce karşılıklarını filan derledim. Çok fazla detaylı olmasa da yönlendirme açısından iş gören bir yazı oldu diyebilirim.Yarı mamul nedir?

Ne hammadde ne de bitmiş ürün olan, duruma göre bitmiş ürün gibi de olabilen bu acayip madde ile ilgili genel özellikleri derledim. Umarım faydalı olur.Rekolte nedir?

Rekolte kelimesi ile ilgili bilgi derlemesi yaptım, ilginç bir şekilde neredeyse her yerde sözlük anlamları ile ilgili şeyler yazıyordu, belki de iyi arayamadım ama yine de bir iki bir şey buldum.Ham madde nedir?

Endüstrinin olmazsa olmazlarından bir tanesi de malumunuz ham maddeler. Ben de ham madde kavramı ile ilgili ufak bir bilgi derlemesi yaptım, isterseniz bilginizi tazelemek amacıyla göz atabilirsiniz.DDoS nedir?

Son günlerde Reddit, Twitter, Spotify gibi önemli siteleri etkileyen küresel çaptaki DDoS saldırıları, komplo teorileri şöyle dursun, biz de DDoS’un ne olduğu hakkına kısaca bilgi vermeye çalışalım.İç müşteri nedir?

İşletme bünyesinde gerçekleşen üretim sürecinde ürün/hizmet alışverişi yapan müşterilere iç müşteri denir.