Etiket: üretim planlama ve kontrol


Üretim yönetiminin amaçları nelerdir?

Fırsat buldukça endüstri mühendisliğiyle alakalı işime yarayabilecek düzenli bir bilgi topluluğu oluşturmaya çalışıyorum. Bu yazıda da üretim yönetiminin amaçlarını okuduğum kaynaklardan derledim ve sizlerle paylaşıyorum.Üretim planlama ve kontrol neden önemlidir?

Üretim planlaması ve kontrolü bir işletme için neden çok önemlidir? Bir işletme ürettiği mal/hizmet ile varlığını sürdürür ki bu zaten işletmedeki krtitik önemini en baştan belli ediyor. Tabii bu en temel madde. Üretim planlamasını ve kontrolünü önemli yapan diğer maddelere de göz atalım.Üretim Planlamada Kullanılan Formüller

Daha önceden birkaç formül eklemiştim ama çeşitli sebeplerden dolayı geri kaldırmıştım. Şimdi tekrardan eklemeye ve tek bir konu altında toplamaya karar verdim. Bütün formüller yok, zamanla eklemelerini yapacağım. Evet, üretim planlama ile alakalı formül listesini madde madde ekledim.Üretim sistemi nedir?

İşletmelerin belirlenen amaçlarına ulaşabilmeleri için, sistem içinden ve dışından sağlanan girdilerin en uygun bileşenin bulunarak fiziksel bir çıktıya dönüştürülmesi sürecinin gerçekleşmesini sağlayan sistemlerdir.

Üretim planlama ve kontrol nedir?

Üretim planlama ve üretim kontrolü hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Üretim planlama ve üretim kontrolü nedir, ne işe yarar, farkı var mıdır, işletmedeki yeri nedir tarzındaki sorulara cevap arayalım.Üretim faktörleri nelerdir?

Üretimde optimizasyon konularından birisi üretim faktörlerini (ya da kaynaklarını) en etkin şekilde kullanmaktır. Biz de bu faktörleri öğrenerek başlayalım.Üretim nedir?

Bu yazıda üretim ile ilgili bilgilerden işime yarayabilecek derleme bir tanım yaptım ve sizlerle paylaşıyorum.