Ehehe, yerimizi kolay bulabildiniz mi?


En klasik mülakat sorularından bir tanesidir. Filmlerde dizilerde kız istemeye gidilen yerlerdeki “daha daha nasılsınız” klişesi ile kıyasıya kapışır. Gelin bu soruyu beraber inceleyelim.

Sorunun Özellikleri
 • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, çok klişe sorulardan bir tanesidir.
 • Görüşmelerde genelde ilk sorulan sorulardan bir tanesi bu oluyor.
 • Giriş sorusu da olabilir, tuzak soru da olabilir.
Bu soru neden sorulmuş olabilir?
 • Alışkanlık
  Görüşmeyi yapacak kişi klasik olarak herkese bu soruyu zaten soruyordur.
 • Gel gel acımıycağğğk! Kalbiiin!
  Daha ilk sorudan kırbaçlanmaya başlamış olabilirsiniz. Vatandaş tanımadığınız biri karşısındaki tavırlarınızı kontrol ediyor olabilir.
 • Hele bi otur soluklan yigenim!
  Bir tuzak yoktur, cidden (cidden) konuşmayı başlatmak için yapılmış olabilir.
 • Uzak Mesafe İlişkisi
  Vaay, ilginç bir bilgi daha öğrendim: Vatandaş bunu işyerine olan ulaşımınız hakkında fikir edinmek amacıyla da soruyor olabilirmiş. Vaaays, bunu beğendim.

Nasıl cevaplamalı?
 • Evet, çok kolay buldum.
  Öncelikle bu soruya denk geldiğim yerlerin neredeyse hepsinde “kesinlikle olumsuz yanıtlamayın” tarzı cevaplar verilmesi gerektiği yazıyordu. Nedenini de pek anlayabilmiş değilim. Yani geldiğiniz yer sapa bir yerse sapa bir yerdir. Bunu söyleyince neden sıkıntı oluyor ki? Hayır zaten bu iş yerlerinin çoğu illa ebesinin örekesinde oluyor zaten. İK’cı gardaşım ben bu cevabı verdim diye yalanını seveyim damgasını vursa ne olacak? Hiç!
 • Dakika bir gol bir!
  Tabii her soruda olduğu gibi bu soruyu da uzatmadan temiz bir şekilde cevaplamak en güzeli. İK’cı tuzak soruları zaten başlı başına bir konuyken gereksiz aksiyona gerek yok.

  Ne olur bunu yaparsanız?
  – Hem olumsuz cevaplayıp hem de detaya girerseniz elbeteki yukarıdaki madde için haklı bir sebep üretmiş olursunuz.
  – Karşıdaki vatandaş sizi genel olarak işin zorluklarından yakınan, şikayet eden bir kişi olarak görebilir. Hem de daha sadece ismini bildiğiniz birisine anlatıyorsunuz bunları!

  Gerçi bu durum da çok saçma, zor bulduğunu söyleyince mızmız oluyoruz ama çok kolay buldum dediğimizde zorluklar altından başarılı bir şekilde kalktığımız ve şikayet bile etmediğimiz gerçeğine ulaşılamıyor. Gerçekten kolay bulmuş da olabilirim.

 • Ona küçük süprizler hazırlayın.
  Gideceğiniz işe göre kısa bir cevap uydurulabilir.

  Örneğin endüstri mühendisi olarak planlama ile ilgili bir işe başvuruyorsanız 3 araçla gelebilecekken 2 araca indirdim tarzı bir cevap verilebilir. Gerçi cümleyi bitirene kadar sıcak bastı ama belki yiyebilir. 😀

  Şöyle bir şey de olabilir: Yazılım işi için görüşmeye gittiniz ve bu soru soruldu: Daha önceden yazmış olduğum uygulama ile gideceğim yer ile ilgili tüm alternatifleri, trafik durumunu, tahmini varış sürelerini listeleyen uygulamamla (oraya direkt olarak giden araç olmasa bile) sıkıntı olması mümkün bile değil.

  Tabii ortam bunları söylemeye müsait olur mu o da ayrı bir konu.

İyi ya, hem mülakat soruları veri tabanı etiketi için ilk yazıyı hazırlamış oldum hem de yazı biçimine filan bir örnek oldu. Bence derli toplu ve güzel oldu. Fena değil gibi.

Yararlanılan Kaynaklar

Bunlar da hoşunuza gidebilir...


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir