Excel 0,05 ve Katlarına Yuvarlama İşlemi


Basit gibi gözüken ama biraz dikkat ve matematik bilgisi gerektiren bir soru. Araştırdım ve ilginç bilgiler buldum. Sizlere de anlatayım.

Soru

Yuvarlamayı 0,05’e göre yapmak gerekiyor ama YUVARLA ve alternatifi fonksiyonlar tek başına bir işe yaramıyor.

Çözüm
Sayıların A sütununda listelendiğini varsayarsak aşağıdaki formül ile bu işlem gerçekleştirilebiliyor.

Formül biraz değişik tabii, adım adım açıklamakta fayda var. İlk sayı 1,83 idi. Onun üzerinden hesaplayalım.

Formül Hesabı
 1. 1,83 * 20 sonucu 36,6 yapıyor.
 2. YUVARLA formülünde ikinci parametre 0 olarak verilmiş, yani elde edilen sonuç bir tam sayıya yuvarlanacak. Yuvarlanmış halinin sonucu 37 çıkıyor.
 3. Şimdi son olarak bölme işlemi kaldı. 37/20 sonucu da 1,85 yapıyor.
Açıklamalar
 1. 20 sayısı nereden geldi?
  Şimdi buradaki 20’nin açıklaması ne? Biz 0,05 ve katlarına yuvarlamak istiyorduk değil mi? Hah, işte bu 0,05’in kesir karşılığı 5/100 ve onun da sadeleşmiş hali 1/20 oluyor. 20 buradan geliyor.
 2. Sayıyı neden 20 ile çarptık ve sonradan böldük?
  Bu nokta da aslında biraz karışık gibi görünüyor ama aslında öyle değil. Bu eşitliği bozmamak amacı ile yapılmış. Şu şekilde de düşünülebilir:

  Hala açıklayıcı olmadı mı? Tamam, şimdi bizim YUVARLA fonksiyonunun varsayılan ayarları ile 0,05’e ve katlarına yuvarlama gibi bir işlem yapamıyoruz, olmuyor (en azından benim denemelerim sonuç vermedi). Maaadem o bizim seviyemize inemiyor o zaman biz onun seviyesine çıkarız. Normalde biz asıl sayımızı %100 olarak kabul ederiz değil mi? YUVARLA fonksiyonunun çalışabileceği seviyeye çekebilmek için sayımızın yüzdelik dilimde kapladığı yeri %5 olarak kabul ediyor (çünkü öyle istendi) ve oran orantı kurarak %100’lük değerine ulaşıyoruz.

 3. Ulaşabildik mi? Güzel, şimdi sayının 20 ile çarpılmış halini tamsayıya yuvarlayalım. Sonuç 37 oldu.
 4. Sayıyı 20 kat büyüttük, fonksiyonun çalışabildiği seviyeye getirdik ve yuvarlattık şimdi tekrardan eski haline getirmemiz gerekiyor. 20’ye bölme işini de bunun için yapıyoruz. Başka bir deyişle yuvarlatılmış yeni sayımızın yüzde beşi bizim sonucumuz olacak: O da 1,85 oluyor.

  Şunu da merak ediyor olabilirsiniz belki, her seferinde nasıl 0 veya 5’in katı çıkabiliyor bu sonuç ile? Bunu da 5/100 sayısındaki 5’e borçluyuz. Bir sayıyı çarpın 5 ile: sonu sıfır ya da beş oluyor. 100 sayısı da virgülü sola kaydırarak küsüratı artırıyor işte.

Orijinal Kaynak
http://www.excel.web.tr/f47/0-05-ve-katlaryna-yuvarlama-t34315.html


Bunlar da hoşunuza gidebilir...


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir