GMail e-posta eki ayarlarıyla oynamış.


GMail ile artık 50MB’ye kadar dosyaları doğrudan mail aracılığıyla alabilecekmişiz. Gerçi işin garip tarafı şu, gönderemiyoruz ama alabiliyoruz.

Vay arkadaş, anlamadım! (° ʖ °)
Madem büyük dosyalar için kendi servisiniz olan Google Drive var, madem gönderme limitimiz yine 25MB, 50MB’a kadar veriyi nasıl göndereceğiz? Niye gönderemiyoruz ama 50MB mail alabiliyoruz? Haydi alalım almaya da kim gönderecek?

Biraz anlamaya başladım.
Anladığım kadarıyla bu farklı e-posta servislerinden gelen mailler için işe yarayacak. Böylelikle mail’den başka yolun olmadığı durumlarda hatalar filan bir nebze daha az olacak. Atıyorum adam hotmail ile dayadı 40MB postayı (hotmail için mümkün mü bilemiyorum doğrusu) bizim gmail’e hooop sıkıntı yaşamadan çekebileceğiz yani.

Nostalji
Hey gidi hey, bir zamanlar yedek dosyalarımı filan maillerde saklardım. Zamanında az dosya kurtarmadım hesabımdan. Tabii bu limitler yine var olduğundan anca kıymetli PDF, word vs. dosyaları ve işte yine küçük diğer şeyleri saklayabiliyordum. Haberi de görünce anılarım depreşiverdi yine.

He tabi şimdi ben de bulut servislerden faydalanıyorum, çünkü e-posta işlerinde çok daha faydalı olabiliyor. Mesela dosya göndereceksiniz, mail ekiyle gönderdiğinizde göndermiş oluyorsunuz. Yani o ek üzerinde kontrol hakkınız kayboluyor.

Google Drive (veya başka bir bulut depolama servisi) kullandınız, indirme linkini mail aracılığıyla gönderdiniz. Kontrol hala sizde oluyor. Güncelleyin, silin, erişim haklarını değiştirin, gönderme linkini başkalarına da dağıtın, artık size kalmış. Örneğin e-postayı gönderdikten 12 saat sonra erişimi kısıtlayabilirsiniz ve mail gönderdiğiniz kişi(ler) bile ulaşamaz o dosyaya. Bu açıdan çok faydalı, hem mail sorunlarıyla daha az yüz göz oluyorsunuz, hem de daha güvenli ve rahat oluyor. Neyse, konuyu fazla dağıtmadan bitireyim.

Yararlanılan Kaynaklar

Bunlar da hoşunuza gidebilir...


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir