İnanmak İstemek


Yok yok, dinle alakalı değil. Hiç bir konuya inanmak istediğiniz oldu mu? Ama öyle zorlama değil, konuyu öğreneceksiniz ve sorgula(ya)madan inanacaksınız. Ancak bir süre geçtikten sonra ya da sizi kendinize getirecek bir durumla karşılaştığınızda filan ayılabildiğiniz bir durum.

yuzifadesi_sen_yenisin_galiba1

Bazen saçma bir şekilde inanasımız gelir bazı şeylere. Bu durumun bizi tongaya düşürmesi muhtemel olsa da yaparız bunu. En azından ben düştüm bugün. Sonra neden böyle yaptığımı düşünmeye başladım ve aklıma bir kaç bir şey geldi.

yuzifadesi_para_var_huzur_var1

Olması İstenilen Şeyler
Sosyal medya üzerinde bir bitcoin yazısı okuyorum. Bir kişinin öylesine alıp sonra unuttuğu bir paranın uzun zaman sonra nasıl değerlendiğini anlatıyordu. Kısa da bir yazıydı, bitirdikten sonra “Vay be!” dedim, ne şanslı insanlar var. Sonra kafamı bir kaldırdım bir firmayı gördüm ve kendime geldim. “Lanet olsun dostum, aklından ne geçiyordu senin?” diye dublaj da yapmadım.

Aslında mantıksız, hayali isteklerim de olmaz ama herhalde o şansa sahip olmak istedim diye düşünüyorum.

darts-102919_640

Hedefler
Hedefler ve bu hedefleri gerçekleştirebilmek için yapılanlar düşünüldüğünde mantıklı bir durumdur. Örneğin aynı hedefe ulaşmış bir kişinin aslında eyleme geçmesi neredeyse imkansız olan bir sözüne inanmak isteyebiliriz. Çünkü hedefe ulaşmanın zorlukları da göz önüne alındığında aynı şeyin (sallamasyonun) bize de yardımcı olmasını umabiliriz.

Çok klişe bir örnek, lise, üniversiteyi birincilikle kazananlardan şu tarz lafları sıkça duyarız: Düzenli çalıştım, program yaptım, fedakarlık yaptım falan filan. Bunu duyan anne babalar filan da bunun kendi çocukları için de işe yarayacağını düşünürler, öyle olmasını isterler.

question-mark-1722862_640

Aşırı Belirsizlik
Her şey mantıklı gelebiliyor ve her şeyi doğrulamak için çok fazla araştırma yapmak gerekebiliyor. İster istemez bir yerden sonra “doğruluk varsayımı” yapılabiliyor.

face-1317575_640

Mantık Tuzağı
Bize mantıklı gelen şeyler de daha kolay inanmamıza sebebiyet verebiliyor. Hatta üniversitede bu düşünceyi kırmak için tuzak sorular sorulur ve hesaplamanın önemini anlamamızı sağlamaya çalışırlardı.

Mesela mühendislik ekonomisinden bir soruyu anlatayım: karar vermek için sunulan iki alternatifin ilkinde her şey daha az maliyetli gibi görünür, ikinci alternatifte de her şey çok pahalıymış gibi görünür. Bununla birlikte hesaplama yapıldığında görürsünüz ki ilk alternatif sizi bildiğiniz soyup soğana çevirmektedir.

candle-1144728_640

Umudumuzu Kaybetmek İstemediğimiz Konular
Bazı konular vardır ki bizim için bildiğiniz acı gerçektir. Yapacak çok da bir şey yoktur yani. Bazen bir söz, bir yazı içimizdeki umudu yeşertecek gibi olur ama sonra yine anlarsınız ki bu durumun etkisi geçici, gerçekler ise kalıcıdır.

Genel olarak aklıma gelenler bu şekildeydi. Aman kafalara dikkat edin, sonra sıkıntı çıkmasın bendeki gibi.


Bunlar da hoşunuza gidebilir...


2 Cevaplar

  1. Simay dedi ki:

    Kaç gündür dilimin ucunda olan ama ne olduğuna anlam veremediğim bir şeyi yazınızın sayesinde kelimelere dökebildim. Evet, durum tam olarak buymuş meğer, anlayınca rahatladım resmen. 😀 Tespit tabanlı yazılarınızı takip ediyorum, öğretici oluyor.

    • eMB dedi ki:

      Güzel yorumunuz için çok teşekkür ediyorum Simay Hanım, eğer faydası oluyorsa ne güzel. 😀 Genelde tenha oluyor da buralar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir