Kategori: Endüstri Mühendisliği

Endüstri mühendisliği ile alakalı konularda genel bilgi paylaşımları.

GAMS Bir Doğrusal Programlama Sorusu Çözümü

Klasik bir doğrusal programlama sorusunu GAMS kullanarak çözüme ulaştırmaya çalışalım. Ben de bu arada em konusu girmek gerekli etiketleri açmak için bir bahane bulmuş oldum haha.
Fazla Stok Tutmanın 8 Sakıncası

Depo yönetimi, başlı başına bir iş. Olmaması sıkıntı, olması sıkıntı, fazlası sıkıntı, azı sıkıntı. Fazlası neden sıkıntılı olabiliyor, madde madde olası sıkıntılar konusunda bir liste çıkarmaya çalıştım.Alternatif maliyet nedir?

İnsan isteklerinin sınırsız oluşu ve buna karşılık insan isteklerini karşılayacak kaynakların kıt olması kişiye bir seçim zorunluluğu getirir. Yani insan bazı ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bazı ihtiyaçlarından, isteklerinden vazgeçmek durumunda kalır. İşte bir seçim yaptığımız zaman seçmediğimiz en iyi ikinci seçenek alternatif maliyeti oluşturur.İktisat nedir?

Uzun zamandır üşeniyorum, bugün de üşenmeyeyim dedim ve iktisat konusuna bir giriş yaptım. İktisat ile ilgili tanımlara, özelliklerine ve insan davranışlarına biraz giriş yaptım.Hale ve Boynuz Etkisi

Bir kişi hakkındaki bir özellikten yola çıkarak genel bir yargıya varıyorsunuz ve değişik/önemli olaylar bunu değiştiremiyor. Özünde psikoloji konusu olsa da insan kaynakları alanında da bu durumun etkilerini sıkça görebiliriz. Ben de bu sebepten konuyu bir inceleyeyim dedim.Ya 20 kişi fazlası ya da zam!

Bir uçak şirketinin 100 yolcu kapasiteli uçakları var ve buna göre bilet satıyor. Bununla birlikte bilet satan kişiler bu süreçte, özellikle son saatlerde, biletlerini iptal edebiliyorlar, değiştirebiliyorlar, hiçbir şey yapmayıp yine gelmeyebiliyorlar. Bu durum kapasitenin atıl kalmasına ve zarara sebep oluyor. Bu durumun önüne geçebilmek için ne yapardınız?Enflasyon nedir?

Basit bir tanım ve örnek ile enflasyon ile ilgili bir tanım bilgisi paylaştım.Bitmiş ürün nedir?

Bitmiş ürünün kısa bir tanımını, bir kaç özelliğini, ingilizce karşılıklarını filan derledim. Çok fazla detaylı olmasa da yönlendirme açısından iş gören bir yazı oldu diyebilirim.Yarı mamul nedir?

Ne hammadde ne de bitmiş ürün olan, duruma göre bitmiş ürün gibi de olabilen bu acayip madde ile ilgili genel özellikleri derledim. Umarım faydalı olur.