Oyun videosu izlemenin mantığı nedir?


Zamanında benim de çok garip bulduğum bir eylemdir kendileri. Sebebi de basit: Oynamak varken neden izleyeyim ki, saçmalık. Bununla birlikte zamanla düşüncelerim değişti. Hemen nedenlerine geçeyim.

joystick-23234_640

Bir insan neden oyun videosu izler?
 • Seyirci Mantığı
  Şimdi bir çok aktiviteye isteyerek veya istemeden seyirci olarak katılmışlığımız vardır. Her nasıl ki biz bir müzisyenin çaldığı müziği, bir futbolcunun oynadığı oyunu izleyip “Neden biz de yapmıyoruz ki?” sorusuna ihtiyaç duymuyorsak (yani bazı insanlar halinden memnundur bu şekilde) aynı şeyi oyun videoları için de söyleyebiliriz. Bazı oyuncular vardır ki çok başarılı oynarlar ve kendilerini izlettirirler.
 • Bazı oyunlar çok güzel.
  Oyun diye küçümsememek lazım, bazı oyunların öyle bir senaryosu oluyor ki vuuu, dizi/anime (artık ne istersen) niyetine izle, pişman olmazsınız. Mesela Half-Life. Bende oyun kültürü pek yok, o yüzden eski bir oyun ismi söyledim ama senaryo fena, haksız mıyım? Ha, bir de Youtube’dan izlediğim S.O.M.A diye bir oyun vardı, onun da senaryosu efsanedir, tavsiye ederim.
 • Güzel Muhabbet
  Benim oyun videosu neden izlenir sorusuna ilk cevabım. Bu şekilde oyun videosu bile olsa konuşmaları çok hoşuma gittiği için videolarını izlediğim oyuncular olmuştur.
 • Kullanıcı Deneyimi
  Şimdi mantıksal hususlardan işe yarar hususlara geçelim biraz. Varsayalım ki bir oyunu satın almak istiyorsunuz ama kararsızlık da var. Bu kararsızlığı da bir şekilde gidermeniz gerekiyor. İşte bu noktada bu videolar çok işe yarıyor. Gerek oyunun tanıtımı konusunda olsun, gerek oynanışı olsun, gerek izlenimler olsun fikir alma konusunda yardımcı oluyor. Oyun hakkında fikir sahibi olabilme konusunda çok yardımı dokunabiliyor.
 • Merak Edilen Noktalar
  İnsanlar oyunların bazı yerlerinde takılabilirler ve o bölümü/yeri vs. geçemeyebilirler. Bu durumda da bu tarz videolar yine oyuncuların yardımına koşuyor. Oyunun tamamının videolara çekildiği seriler oluyor. İnsanlar bu serilerden faydalanarak ne yapması gerektiğini öğrenebiliyorlar.
 • Oyun = Görsel
  İşin bir boyutu da bu. Şimdi temeli görsellik olan bir alan olan oyunlar yine görsel araçlarla sunulması mantıksız değil. Mesela vatandaş bir noktada takılıyor, nasıl geçmesi gerektiğini araştırmak istiyor, uzun uzun yazı mı okumak ister, bir oyun videosuna mı bakmak ister. Daha doğrusu hangisi kolayına gelir, elbette ki video izlemek.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...


2 Cevaplar

 1. Berk dedi ki:

  Resmen ihtiyarlıyoruz. 🙂
  Evet, sebepler mantıklı ama ben hala oynama taraftarıyım. 🙂
  Kampanyaları filan sıkı takip edince ucuza kapatabiliyoruz oyunları. 🙂

  • eMB dedi ki:

   Ben aslında hiç oyun filan takip etmem, arada internetten oynarım canım sıkılınca. Oyun videolarını da izlememin büyük oranda sebebi “Ne yapıyorlar da paranın dibine vuruyorlar?” sorusu oluyor. Düşününce oldukça güzel bence oyun oynayarak para kazanmak. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir