Programlar işletim sistemleri üzerinde çalışır.


Oldukça sıradan, muhtemelen bilgisayarla biraz uğraşmış çoğu kişinin bildiği bir bilgi değil mi? İşte bu bilgiyi bilmek bazen yeterli olmuyor. Çünkü zamanı geldiğinde kullanamadığınız bilgi ne işe yarar ki?

Bazen bir sorunu mevcut bilgilerle çözemiyoruz. Çünkü sorun görebildiğimiz alanın dışında bir yerlerde oluyor. Eğer bunu farkedemezsek de uğraşıp duruyoruz.

Bazen de mevcut bilgilerimizle çözebileceğimiz halde çözemiyoruz çünkü gerekli bilgiler arasında bağlantı kuramıyoruz. Bu noktaları yeniden aydınlatmak gerekiyor ki çözüme ulaşabilelim.

Ben de bugün bir konuyu kurcalarken aklıma geldi.
Zamanında excel ile ilgili bir konuyu kurcalarken karşılaştığım bir problemi ve bulduğum çözümle ilgili notumu buraya yazmıştım. Bu sorunun çözümünü araştırmadan önce ben de kurcaladım ama bir türlü çözüm bulamadım.

Bugün de benzer bir durumla karşılaştım. Bu seferki sorunun konusu excel ile değil visual studio ile alakalıydı. Bu sefer nereye bakmam ve ne yapmam gerektiğini daha iyi bildiğimden dolayı hemen ilgili yerleri kurcalamaya başladım. Bir iki sorun çıktı ama nihayetinde çözümü bulabildim.

Programlar işletim sistemleri üzerinde çalışır.
Ne kadar basit bir gerçek değil mi? Gel gelelim bu basit bilgiyi kullanamamak nasıl sıkıntı oluyor görelim.

Her iki durumda da olası sıkıntılar şunlardı:
  • Problemin çözümünü ilgili program üzerinden bulabileceğimizi düşünüyorduk ama yanılıyorduk. (Excel çözümünü bulan dayı da artık nasıl azmettiyse, helal olsun. 😀 )
  • Bizler genelde bir ya da birkaç şey üzerine yoğunlaşıyorduk ama bir işletim sisteminde sayısız program çalıştırılabiliyordu. Bunların ortak olarak kullandığı bir şeyler olmalıydı.
  • Arama yapacak konu da bulunamıyordu çünkü çözüm alakasız bir yerden.

Neyse, aklıma gelen de şuydu: I know kung fu. demekle olmuyor yani, kung fu yapamadıktan sonra. Gideyim günlük kung fu çalışmamı yapayım ki, bayatlamasın. Hayyyt!


Bunlar da hoşunuza gidebilir...


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir