Saat kaç? (30.10.2016)


Malum, saatle ilgili değişiklikler üst üste geldiğinden dolayı ülkece saatin kaç olduğuyla ilgili sorular soruluyor. Ben de windows saati üzerinden doğru saati bildirmek istedim.

clock-69184_640

Sabah bir gazete haberine denk geldim, Google saati yanlış gösteriyor, biz doğrusunu yazdık diye girmiş konuya. Haha sonradan öğrendim ki o da yanlışmış. Başka bir gazetede bir saat ileri versiyonu vardı, en son bir el atayım bu konuya dedim.

 1. Şimdi normalde bugün saatlerin bir saat geri alınması gerekiyordu ama değişiklikten dolayı alınmayacak.
 2. Windows zaman dilimi değişikliği için bir hotfix çıkarmıştı, bu yüzden zaman dilimi için (en azından bilgisayarda) sorun yok.
 3. Windows’un sağ alttaki saatine çift tıklayarak pencereyi açtığımda aşağıdaki uyarı ile karşılaştım: Gün Işığından Yararlanma Saati şu tarih ve saatte bitti: 30 Ekim 2016 Pazar, 04:00. Saat belirlenen zamanda 1 saat geri gitti.saat_degisikligi_30_10_2016
 4. Demek ki saati bir saat ileri alırsam sıkıntı çözülecekti. Bu durumda iki alternatifim var:
  – Birincisi varsayılan zaman dilimini değiştirmeden (hala İstanbul’du) saati bir saat ileri almaktı.
  – İkincisi de zaman dilimini GMT +3 olan başka bir zaman dilimi ile değiştirmekti. Gerçi ben ikinciyi uyguladım (Moskova’nın zaman dilimine geçtim) ama yine de olası sıkıntıları filan kestiremiyorum açıkçası, temel sebep İstanbul ile alakalı değişikliklerden bağımsız bir saat dilimi kullanmaktı, siz saati ileri almayı da göz önünde bulundurun.
Özet
 • Eski Saat
  eski_saat_30_10_2016
 • Yeni Saat
  yeni_saat_30_10_2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir