Taslak yazılarınızdan kurtulun.


Taslak yazılarınızın çok düzensiz olduğunu mu düşünüyorsunuz? Her şey iyice kontrolden çıktı mı? Size bir zararı olmadığı halde içinizden bir ses: “Düzensiz bunlar, bir sistemi yok, bir şey yap, bir şey yap, bir şey yap, BİR ŞEY YAP ULAN!” diye rahatsız mı ediyor? Seçenekler: Düzeltmek, dışarı aktarmak. İkinci seçeneğe bakalım.

draft-160132_640

Yukarıda da bahsettiğim gibi taslak yazıların aslında bana bir zararı yok ama içeriklerin genel anlamda sistemli olmaktan çıkması ve artık düzeltmenin seçenek olmaktan çıkmasından dolayı bunlardan kurtulmam gerekiyordu. Silmek istiyorum ama başlıklar, bazı içerikler vs. işe yarar, kaybetmek de istemiyorum.

Ne yapılabilir?
 • Önce yedek alınır.
 • Veri tabanından sorgulanarak yedeklemesi yapılır ve yine aynı şekilde silinir.
 • İlgili sisteme göre dışarı aktarma (export) yapılabilir.

Aslında hiç uğraşmadan direkt olarak veri tabanı yedeği de alınabilir ama ben taslak içeriklerinin diğer içeriklere karışmasını da istemiyorum. Yedekleme işlemi yapıldıktan sonra da taslaklar silinecek. Huzura kavuşulacak kısmetse.

Kısmi Dışa Aktarma İşlemini WordPress’te Yapmak
Wordpress dışa aktarma işlemi konusunda bize esnek bir çözüm sunuyor. Nasıl yapıldığını görelim.

 1. Yönetim panelinde Araçlar >>> Dışa Aktar seçeneklerini takip edin.
  wordpress_taslak_disa_aktarma_islemi1
 2. Gelen pencerede temelde iki seçenek mevcuttur: Tüm içerik ve kısmi içerikler(yazılar, sayfa, ortam). Yazılar seçeneğine tıklayın.
  Oradan Durum: Taslak şeklinde değiştirme işlemini yapın.
  wordpress_taslak_disa_aktarma_islemi2
 3. Aktarım dosyasını indirerek işlemi tamamlıyoruz.

Böylelikle taslak içerikleri temiz bir şekilde siteden dışa aktarmış olduk. Bundan sonra isterseniz taslakları silin, sonra pişman olup yeniden ekleyin. İsterseniz silmeyin. Size kalmış yani.


Bunlar da hoşunuza gidebilir...


2 Cevaplar

 1. Tunahan dedi ki:

  Teşekkürler. Yaptım. Biraz işi abartmıştım ve bu yüzden de rahat 5 bin tane taslak olmuştu. Silmek de istemiyordum zaten, birkaç tıkla tertemiz oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir