Üretim planlama ve kontrol neden önemlidir?


Üretim planlaması ve kontrolü bir işletme için neden çok önemlidir? Bir işletme ürettiği mal/hizmet ile varlığını sürdürür ki bu zaten işletmedeki krtitik önemini en baştan belli ediyor. Tabii bu en temel madde. Üretim planlamasını ve kontrolünü önemli yapan diğer maddelere de göz atalım.

 • Üretim planlama bölümü başta pazarlama ve finans olmak üzere bir çok bölümle iletişim halindedir. Bir çok bölüm bu bölüme gelen ve bu bölümden giden bilgilere göre iş yapmaktadır.
  merkez_etkilesim
 • İşletmeler rekabet ortamında ayakta kalabilmek için önünü görebilmeleri, gelecekteki potansiyel fırsatları değerlendirebilmeleri, neler yapıp neler yapmaması gerektiğini bilmeli ve buna göre iş yapmalıdır. Bu değişmelere hızlı bir şekilde uyum sağlayabilmek için ne yapılması gerektiği bilinmelidir. Bu bilgiyi de etkili bir üretim planlaması ve kontrolü ile sağlayabiliriz.
  plan_yapma
 • Etkili bir üretim planlaması fazla stok, üretim aksaklıkları, ilgili ham maddenin, yarı mamulün, ürünün elde bulunmaması gibi durumları en aza indirir ve daha büyük zararların önüne geçer.
  is_adami_dusus
 • Günümüzde şirketler maliyetleri düşürmek için çalışamalar yapmaktadırlar, çünkü kar etmenin en etkin yollarından birisidir. Bir önceki maddede de belirttiğimiz gibi etkili bir üretim planlaması maliyetleri düşürür. Ayrıca aksaklıklardan kaynaklanabilecek var olan müşteriyi ve potansiyel müşteriyi kaybetmek gibi durumların da önüne geçer ki bu ikisi başlı başına önemli konulardır.
  hesap_denge
 • Teknoloji büyük bir hızla gelişiyor ve bu da daha iyi ürünlerin, daha düşük maliyetle ve daha kolay bir şekilde üretilmesine olanak sağlıyor. Tabii bir işletmeye değil, imkanı olan bir çok işletmeye bunu sağlıyor. Bu da fiyat – rekabet – kalite ekseninde işletmelerin işini daha da zorlaştırıyor.
  satranc1

İşletmelerde üretim planlaması ve kontrolü faaliyetlerinin neden önemli olduğunu kabaca bu şekilde açıklayabiliriz.


Bunlar da hoşunuza gidebilir...


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir