Veri Tabanını Küçültmek İçin 9 Alternatif Fikir


Bazı veriler silinebilir değildir, fakat bazı veriler silinebilir, dönüştürülebilir. Ben de bu konuda yapılabilecekleri listeleyeceğim. Teknik detaylar vermeyeceğim, fikir bazlı bir yazı olacak.

stress-624220_640

Nicelikten Niteliğe
Sitenizde çok sayıda ama nispeten daha az değere sahip yazıları birleştirerek hem veri azaltırsınız hem de daha kapsamlı ve nitelikli bir veri elde etmiş olursunuz.

Çoktan Teke
Örneğin webmaster konulu karışık paylaşımlarınızı bir yazı serisi, bir eğitim serisi vs. şeklinde uygun etiketlemelerle gruplayın, paketleyin.

Yazılarınızı kitaba dönüştürün.
Çok fazla veri var ve bunları azaltmak gibi bir düşünceniz varsa yazılarınızı kitaba dönüştürebilirsiniz. Dönüşüm işleminin ardından fazla yazıları silip yerine kitabı ekleyebilirsiniz.

Daha az yer kaplayan öğelere teşvik edin.
Aklıma güzel bir örnek gelmedi ama mantığını açıklamak için şöyle bir örnek verebiliriz. Örneğin duyguları ifade etmek için yazı yerine emoji vs. kullanmasını sağlamak gibi.

Güzel örnek geldi şimdi aklıma: Bir webmaster forumunda kullanıcılara bildirim gitmesinin yollarından birisi de ilgili kullanıcının gönderisini alıntı yaparak yorum göndermekti. Bu durum konu içinde aynı gönderinin çok fazla tekrar etmesine sebep oluyordu. Bu duruma çözüm olarak @kullanici_adi yazıldığında kullanıcıya bildirim gönderen bir geliştirme yapıldı, iyi de oldu.

Ziyaretçinin doğru yerde aramasını sağlayın.
Ziyaretçiye her aramayı tüm site kapsamında yaptırmaktansa ilgili yerde yaptırmasını sağlayacak bir sistem geliştirebilirsiniz. Böylelikle ilgili kişi “daha küçük” bir alanda arama yapar. Sunucuları vs. daha az yormuş olursunuz.

Kullanıcılara sınırlı seçenek sunun.
Örneğin bir milyon kullanıcılı bir siteniz var ve sitede her kullanıcı profilini istediği gibi biçimlendirebiliyor. İşte arka plan renginden tutun da yazı tipine kadar 16 farklı değişiklik yapabiliyor. Varsayalım ki siz de bunu veri tabanında saklıyorsunuz. Bu sizin için fazladan toplamda 16 milyon satır demek. Peki bunun yerine şöyle yapsanız nasıl olur? Kullanıcılar tema oluştursun ve oylama sistemi ile en iyi 10 tema seçilsin ve kullanıcılar sadece bu temalardan seçim yapabilsin. Hem demokratik hem de büyük tasarrufu sağlıyor.

Kullanıcıyı kısıtlamayın.
Bu madde yukarıdaki madde ile çelişiyor gibi dursa da değişik bir alternatif fikir sunacağım. Konumuz yine tema, profil tarzı verilerle alakalı. Millet istediği gibi biçimlendirebilisin, acayip ucuyip ayarlar yapma seçeneği bile tanıyın ve bunların hiçbirisi sizin için sorun olmasın. Nasıl mı? Siz yine varsayılan olarak bir – iki seçenek bulundurun. Tarayıcı eklentisi yazın kullanıcı seçenekleri de kullanıcının bilgisayarında kalsın. Varsayılan seçenekler var, eklenti ile sınırsız hale de getirmişsiniz, daha ne!

Gereksiz şeylerden kurtulun.
Bu bir veri grubu olabilir, bir tablo olabilir, artık işe yaramayan bir bilgi olabilir. Silin gitsin.

Bir örnek, kişi bilgilerini sakladığınız bir tabloda hem doğum tarihi hem de yaş sütunu varsa yaş sütununu silebilirsiniz. Neden? Çünkü doğum tarihi bilgisinden yaş hesabı hem veri tabanı ile hem de programlama dilleri tarafından kolayca yaptırılabilir.

Veri tabanını yeniden tasarlama seçeneğini düşünün.
Eğer imkan varsa, işe yarayacaksa ve altından kalkılabilecek bir şey ise veri tabanını yeniden tasarlayarak çok daha az yer kaplayan, düzgün indekslenen vs. kısaca daha iyi bir veri tabanı oluşturabilirsiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir