Web Sitesi İle Tecrübelerim 2


“Web Sitesi İle Tecrübelerim 1” yazısından sonra ikinci yazı ile devam ediyorum.
Not: Bu yazı, eski sitem için zamanında hazırlamış olduğum bir yazıydı. Hey gidi günler…

Site neredeyse iki senedir açık, son bir senedir de site ile uğraşıyorum. Uğraştıkça yeni yeni şeylerin farkına varıyorum. Site programlama sitesi ve doğal olarak içerikler de bu konu ile alakalı. Siteye bu konu ile alakalı içerik eklemek için çeşitli stratejiler uygulamaya çalıştım. Aklıma gelen bir kaç tanesini yazayım.

Strateji 1
Programlama dilleri ile ilgili olarak eğitim yazılarına odaklan. İlgi duyduğun programlama dillerinin temellerini verebilecek yazı dizileri hazırla ve zamana yayarak siteye ekle.

 • Zaten bununla ilgili olarak geçmiş yıllarda yapılmış bir sürü çalışma var. Benim yaptıklarım da o çalışmalardan çok da farklı olmayacak, çünkü ben de zaten çoğu bilgiyi o çalışmalardan öğreniyorum.
 • Programlama dilinin yapısını anlamak temel seviye için çok sıkıntı olmuyor da bununla ilgili yazı vs. hazırlamak çok vakit kaybettiriyor. Ona harcayacağım vakti çalışmaya ayırmak daha mantıklı geliyor.

Strateji 2
Yazı yazmak yerine video çek. Aynı konuyu yazmak yerine videoya çekmek önemli ölçüde vakit kazandırabilir. Ayrıca programlama konusu için uzun yazılar göz korkutucu olabilirken video içerik ziyaretçi için çok daha kabul edilebilir nitelikte olabilir.

 • İnternetim kotalı olduğundan bu fikir de işime yaramadı, yarasa bile muhtemelen çok farklı bir şey ortaya koyamayacaktım.
 • Siteyi güncel tutmak da gerektiğinden video ile beraber yazı içeriği de eklemek gerekiyor, bu yüzden bu da uğraştırıcı olacaktı.

Strateji 3
Siteyi güncel tutmak için içerikleri karışık olarak siteye eklemeye devam et, eğitim içeriği olsun, başka içerikler olsun, ekle. Bir yazı dizisini tamamladığında bu yazı dizisine ait bağlantıları kitaptaki içindekiler bölümü gibi ayrı bir yazı olarak paylaş.
Bu aslında benim için oldukça işe yarar bir fikir olabilirdi fakat ben hem öğrenen hem de yazı hazırlamaya çalışan birisi olduğumdan istediğim neticeyi alamadım. Çünkü yazı sadece hazırlamak ve yayınlamak olarak kalmıyordu:

 • Hazırlık
 • Bilmiyorsam konuyu öğrenme
 • Kodu çalıştırma
 • Varsa hatalarla uğraşma
 • Çalıştırma

Çalışmayan kodun ne bana ne de ziyaretçiye bir faydası olmadığından çalışır hale getirmem gerekliydi ve çalışır hale getirebilmek de benim için oldukça zahmetli oluyordu.

Yukarıdaki gibi ve buna benzer bir sürü şey yaptım fakat siteyi istediğim seviyeye getiremedim.

Daha bir kaç ay öncesine kadar sitemdeki içeriklerin iyi olduğunu düşünürdüm, fakat şimdi öyle düşünemiyorum. Şöyle: içeriklerin en azından bana faydası oluyor, boş bir şey paylaşmıyorum, illaki bir işe yarıyor fakat bu tarzda yapılmış çok içerik var. Bu içeriklerin çoğu da 2014 yılından önce yayınlanmış, dolayısıyla üst sıralara çıkıp siteye ziyaretçi çekebilmem de bu anlamda daha zor oluyor. Bu konudaki düşüncemin değişmesi aslında iyi bir şey, bundan bir aşama kaydettiğim sonucunu çıkarabilirim fakat yeterli değil, yeterli olması için bunun gibi çook aşama kaydetmem gerekiyor.

Hem öğrenmek için hem de siteye konu bulmak amacıyla yüzlerce siteyi dolaştım. Tabi bu kadar çok siteyi dolaşınca kendi sitemle de karşılaştırmadan geçmek doğru olmaz. İçerik olarak aynı olmasa bile çoğu site en az benimki kadar sıradandı. Yine bir çoğu da benim siteme göre gerek içerik açısından gerekse ziyaretçi açısından benim sitemden çok daha iyi konumdaydılar. Çok az bir kısmı için de konuşacak olursam, sitemi o sitelerin seviyesine çıkarmayı rüyamda bile göremem. Mesela stackoverflow ve bir çok yabancı programlama siteleri, forumları, blogları… Türkçe site isterseniz programlama konusunda csharpnedir.com, yazilimdilleri.net gibi siteler, webmaster konusunda da r10, wmaraci gibi siteleri örnek verebiliriz. Tabii siteyi yükseltebilmek için de, bilgi, disiplin, yönetmeyi bilmek vs. gerekiyor.

Sitemde yazılımla ilgili bir çok kategori var, aslında en azından bir tanesinde uzmanlaşmak benim için çok daha iyi olabilirdi fakat kararsızlığımdan dolayı daldan dala atladım, bu yüzden de bir çok bilgiyi de öğrenememiş oldum.

Siteyi güncel tutmak da başlı başına bir iş. İsterdim ki kafamda düşündüğüm bir şeyi koda dökeyim ve onu siteye ekleyeyim fakat her zaman mümkün olmuyor bu maalesef. Bu yüzden ya eklemeyecektim, ya da geçiştirmelik bir şeyler ekleyecektim. Bu da doğal olarak kalitenin düşmesine sebep oldu.

Madem işi yürütemeyeceğim, siteyi kapatayım dedim ve kapattım. Bu sefer de o kadar uğraşmışım boşa gitti hepsi diye düşündüm, bu yüzden geri açtım.

Siteyi para kazanmak için açmıştım, para kazanamama ihtimalini de düşünerek hiç bir şey olmasa da bana faydası olsun istedim. Bu yüzden sevdiğim bir alan olan programlama üzerine bir site açtım. Ne taşıma su ile değirmen döndü ne de para da kazanabildim. Pek ihtimal vermesem de bir gün istediğimi alacağıma inanıyorum. Dediğim gibi site başkasının işini görmediyse bile benim işimi gördü, görüyor. Sitemi seviyorum ve bir aksilik çıkmazsa da kapatmayı düşünmüyorum. Allah’ın izniyle günün birinde hayırlı sonuçlar alırım inşallah…


Bunlar da hoşunuza gidebilir...


2 Cevaplar

 1. Semih dedi ki:

  Açsak bir türlü, açmasak bir türlü, yazı hazırlıyorum kimse bakmıyor, bakanların da bana faydası yok. 😀 Strateji filan hikaye, eğer bunu uygulayabilecek bir kitleniz yoksa.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir