Windows 8.1 Araç Çubuğuyla Başlat Menüsü Oluşturmak


Aslında başlat menüsü filan da oluşturmayacağız ama yapacağımız şey başlat menüsüne benzeyecek. Üstüne üstlük bu şekilde birden fazla menüler hazırlayabilirsiniz. Program filan da yüklemeyeceğiz, tamamıyla Windows özelliklerini kullanarak oldukça basit ve güzel bir menü yapabilirsiniz. İsterseniz konuya geçelim.

Adım Adım Araç Çubuğuyla Başlat Menüsü Oluşturma
 1. İlk önce bir klasör oluşturun ve bu klasörü pek uğramayacağınız ve değişikliklerin çok nadir olduğu bir yere ekleyin.
 2. Sık kullandığınız programların, klasörlerin kısayollarını vs. bu klasöre ekleyin. Hatta alt klasörler oluşturup gruplandırma da yapabilirsiniz.
 3. Şimdi görev çubuğunda boş bir yere sağ tıklayın. Araç Çubukları >>> Yeni Araç Çubuğu seçeneklerini takip edin.
  windows8_1_sahte_baslat_menusu_olusturma1
 4. Yukarıda oluşturduğunuz ve içine kısayolları attığınız klasörü bulun ve Klasör Seç butonuna tıklayın.
  windows8_1_sahte_baslat_menusu_olusturma2
 5. Evet, gördüğünüz gibi artık bir başlat menümüz oldu. Bu aşamadan sonraki işlemleri yapıp yapmamakta serbestsiniz, nasıl olsa ihtiyacımız olan şeyi yaptık.
  windows8_1_sahte_baslat_menusu_olusturma3
 6. Başlat araç çubuğu oldu ama sağda. Solda olsa daha iyi olurdu sanki. Eğer solda olsun istiyorsanız görev çubuğunda yine boş bir yere sağ tıklayın ve Görev Çubuğunu Kilitle seçeneğini pasifleştirin.
  windows8_1_sahte_baslat_menusu_olusturma4
 7. Bu işlemi yapınca görev çubuğundaki bazı öğelerin arkasında noktalardan oluşan bir dikdörtgen belirdi. Biz bu dikdörtgenlerden tutarak sürükleme yapacağız. Resimde başlat araç çubuğunun dikdörtgenini sarı renk ile programların açılıp kapandığı çubuğu ise pembe ile gösterdim. Amacımız şu: Sarı renkli tutma yerini pembenin arkasına götüreceğiz. Bu şekilde baslat araç çubuğu sola geçmiş olacak.
  windows8_1_sahte_baslat_menusu_olusturma5
 8. İşlemi yaptığımda böyle karman çorman bir sonuç çıktı, sizde de olduysa endişelenmeyin. Şimdi yine pembe tutamacı sola doğru sürüklüyoruz ama sarı tutamacın arkasına geçirmiyoruz. Yoksa yine sağa gider. Bu şekilde uygun görüntüyü bulana kadar ince ayarları da yapalım.windows8_1_sahte_baslat_menusu_olusturma6

  Son hali de böyle:
  windows8_1_sahte_baslat_menusu_olusturma7

 9. İşte başlat menümüz hazır. Klasörler de alt menüler oluşturmamız için oldukça işe yarar. Bu araç çubuklarının başka bir güzel yanı da şu: İçindeki kısayoların, klasörlerin vs. sırasını istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Bu da aklınızda bulunsun. Ha iş bittikten sonra görev çubuğunu tekrardan kilitlemeyi de unutmayın.
  windows8_1_sahte_baslat_menusu_olusturma8

Bunlar da hoşunuza gidebilir...


2 Cevaplar

 1. Kerim dedi ki:

  Çok iyi fikirmiş, başlat menüsü yapmadım ama kısayollarımı ekledim, mutluyum. 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir