WordPress ile kendi etiketlerinizi oluşturun.


Merhaba, bu yazıda sizlere [etiket][/etiket] (shortcode) tarzında bir etiketi wordpress ile yapmaya çalışacağız. Aşağıdaki kodları inceleyelim.

Soru
Bir yazı hazırlıyorsunuz ve bu yazılarınızı HTML – CSS ikilisi ile işaretliyorsunuz ve biçimlendiriyorsunuz. Bununla birlikte Kullandığınız standart bir etiketleme sistemi var, bazı etiketlerin bazı özellikleri kesinlikle sağlamasını istiyorsunuz. Ne yapardınız?

Çözüm
Ben çözüm olarak shortcode olayına bir bakayım dedim ve güzel sonuçlar elde ettim. Araştırmalarım sonunda yazdığım basit bir kodu sizlerle paylaşıyorum.

baglanti() PHP Fonksiyonu

baglanti() PHP Fonksiyonu (Açıklamalar)

Peki bu shortcode bana ne fayda(lar) sağlayacak?

 • Öncelikle sizi yazma zahmetinden kurtaracak.
 • Yazı – kod karmaşıklığı azalacak.
 • Eğer birden çok yazar ile siteyi yürütüyorsanız bu etiketleri kullanmaya teşvik ederek etiket kullanımında belli bir standardı yakayayabilirsiniz.
 • Özelliklere tek bir noktadan müdahale edebileceksiniz.
 • Veri tabanını daha az şişirecek.

300 kelimelik bir yazının ortalama 3000 karakter olduğunu varsayarsak, yeni etiketlerle oluşturacağımız yaklaşık 70 bağlantı bize 300 kelimelik bir yazının yerini kazandırıyor. Tabii ben direkt site adı ekledim, normalde konu linki vs. de eklenince çok daha uzun oluyor bağlantı adresi.

Haha, tabi bu hesapları kendi sitem için yapınca bir anlamı olmuyor, tabloları doldurmak için özel bir şeyler yapmadığım sürece MySQL her halükarda kaldırır yaptığım şeyleri ama güzel oldu be. Al sana site içi SEO çalışması işte.


Bunlar da hoşunuza gidebilir...


2 Cevaplar

 1. Sezgin dedi ki:

  Birkaç tane etiket yaptım ama fonksiyonu silince bütün yazılarda geçersiz oluyor, bu sıkıntılı bir durum değil mi?

  • eMB dedi ki:

   Aslına bakarsanız kişiden kişiye değişebilecek bir cevap. Eğer wordpress’in kod kısmını anlamayan ve ilgilenmeyen veya kısıtlı bilgiye sahip kişiler için bu tarz kodlar yarardan ziyade sıkıntı olabilir ki zaten bu yüzden işi kolaylaştıran eklentiler var. Neden, değişiklik yapmak istense ne yapılacak belli değil, denese işin içinden çıkamaz, gibi gibi.

   Başka bir konu bu kodun bir standart olmaması, ne PHP’de, ne wordpress üzerinde, sadece sizin eklediğiniz temada çalışabilecek bir kod olduğundan kaybolması veya bir şekilde bozulması durumu sıkıntıya sebep olabilir. Bununla birlikte bunlara biraz aşina olunduğunda halledilemeyecek şeyler değil.

   Bunların dışında faydalarından yazıda bahsetmiştim, pasifleştirmenin sıkıntısı kısa kod etiketleri yazıda olduğu gibi görünüyor, onlar da veri tabanı sorgularıyla silinebilir.

   Umarım açıklayıcı olmuştur Sezgin Bey, iyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir