WordPress Siteyi Yedekleme ve Geri Yükleme (Eklentisiz)


Çok talihsiz bir şekilde sonuçanan alan adı değişikliği işleminin bana tek faydası bu oldu sanırım, wordpress siteyi eklentisiz şekilde yedeklemek ve geri yüklemek ile ilgili bir tecrübem oldu.

Yedek Alma İşlemi
Öncelikle yedek alma işleminden bahsedeceğim, ardından da bu yedeği nasıl döndürebileceğinizden bahsedeceğim.

Veri Tabanı Yedekleme
 • Dışa Aktarma Seçeneği
  phpmyadmin üzerinden kullandığınız veri tabanını seçin. Bunu yaptıktan sonra gelen pencerede Dışa Aktar seçeneğine tıklayın. Dışa aktarma yöntemi olarak Özel – Tüm olası seçenekleri göster seçeneğine tıklayın.
 • Tablo Aktarımı
  Veri tabanında yükleyip sildiğiniz eklentilerden vs. tablolar kalmış olabilir. Eğer sıkıntı olmayacağından eminseniz yedeklemeye bu tabloları isterseniz dahil etmeyebilirsiniz. Böylelikle daha küçük bir veri tabanı ve dolayısıyla daha az sıkıntı olabilir.
 • Çıktı Seçenekleri
  Eğer devasa bir veri tabanınız varsa ve/veya çıktıyı yeniden düzenleyerek almak istiyorsanız bu bölümdeki seçenekler işinize yarayabilir.
 • Nesne Oluşturma Seçenekleri
  Eğer veri tabanı vs. de otomatik oluşsun istiyorsanız bu bölüme de bir göz atmanız faydalı olabilir. Ama bu yazıya göre ilerleyecekseniz CREATE DATABASE ifadesini ekletmeyin.
 • Veri Oluşturma Seçenekleri
  Daha küçük ve sıkıntısız bir veri tabanı için buradaki seçenekler de göz önünde bulundurulabilir. Mesela ben veri tabanını geri yüklemek istedim ve dosyadaki sorguyu çalıştırdım. Sorun çıktı. INSERT IGNORE seçeneğini aktif ederek yeniden çıktı aldım ve onu çalıştırınca sıkıntı olmadı. Gerçi çok da sağlıklı bir şey değil ignore etmek ama sıkıntıların bir nebze önüne geçiyor.
 • Dosya İndirme
  Bu düzenlemeleri yaptıktan sonra Git butonuna tıklayarak veri tabanını sorgu dosyasını indirebilirsiniz. Ben SQL uzantı seçeneği ile indirdim.

FileZilla Kullanma
Eğer sitenizde barındırdığınız dosyalar vs. iyice arttıysa site taşıma işlemi işkenceye dönmeye başlıyor ve zaten bunu bilen yazılımcılar, firmalar vs. bu işi hep ücretli yapıyorlar bu yüzden. Gerçi benim sitem çok da büyük değil ama yine de sıkıntı olmaya başlayacak kadar büyüktü. Bu arada sitenin toplam boyutu en son 600MB ve veri tabanı da 15MB idi. cPanel filan kullanmak sıkıntı olmaya başlamıştı. Ben de bu yüzden FileZilla kullanarak bu işlemi yaptım ve oldukça sıkıntısız bir şekilde halletti. Memnun kaldım yani, bu yüzden de bunu öneriyorum.

FileZilla İndirme Bağlantısı: FileZilla

Site Dosyalarını İndirmek
Ben site yedeğini cPanel, eklentiler vs. üzerinden yapıyordum ama FileZilla’da da gayet başarılı bir şekilde yedekleme yapılabiliyor. Şimdi public_html klasörünü açalım ve içindeki wp-content klasörünü indirelim. Böylelikle resim, eklenti, tema filan hepsini indirmiş olacağız.

Not: Ben bu şekilde yaptım ama şunu denemediğimi de belirtmek isterim. Malum public_html klasöründe tüm site dosyaları yer alıyor. wp-content yerine bu klasörü indirip sonra geri yüklemek de işe yarayabilir ama denemediğim için tam olarak neler çıkabileceğini kestiremiyorum. Bu yüzden bildiğim yoldan devam edeceğim.

Değerlendirme
Eveet buraya kadar gelebildiysek sitenin en hayati dosyalarını indirmiş bulunmaktayız. Yani bildiğim kadarıyla öyle. Siz isterseniz önce komple public_html klasörünü de indirin ki sonra sıkıntı olursa oradan şeyedersiniz. Yani site komple silinse bile yeniden wordpress’i kurup bu dosyaları ekleyerek eskisi gibi devam edebiliriz. En azından fikirde doğru. 😀 Uygulamada sıkıntı olabilir ama neyse. 😀


Yedekteki Dosyaları Geri Yükleme
Diyelim siteye bir şey oldu site komple gitti. Yedekleri kullanmanız icap etti. Şimdi yukarıdaki işlemlere göre geri döndürmeyi nasıl yapacağımızı görelim.

Wordpress Kurulumu
Öncelikle wordpress’i kurun o bir aradan çıksın. Bunun anlatımını yapmayacağım, şimdi yedek yükleyebilen vatandaşa anlatmak ayıp olur. Ama şunu belirteyim, veri tabanı ismini ve tablo önekini sql dosyanızdan öğrenin ve o isimlere göre kurulum yapın.

Veri Tabanı Yükleme
Şimdi yedek veri tabanını yükleyeceğiz, çünkü en hayati öneme sahip kısım o. O olmadan geri kalan dosyaların pek bir anlamı olmuyor.

 1. Veri Tabanı Boşaltma
  Şimdi yeni yüklediğimiz wordpress için oluşturulan veri tabanını phpmyadmin üzerinden açalım (veri tabanına tıklayınca tablolar listeleniyor zaten) ve içindeki bütün tabloları silelim. Tabloların altındaki seçeneklerden bunu halledecğiz.

 2. İçe Aktarma İşlemi
  Veri tabanı dosyasını içe aktaracağız. Üst menüden İçe Aktar seçeneğini seçin. İlk önce içe aktarma işlemini yapacağımız veri tabanını seçtiğimizden emin olalım, bu önemli. Sonra üst menüde İçe Aktar seçeneğine tıklayın.
 3. İçe Aktarılacak Dosyayı Seçme
  Gelen pencerede yedeklediğiniz sql dosyasını seçin ve aşağıdaki birkaç ayara da göz attıktan sonra Git tuşuna basın.

Bu işlemleri yaparsanız hayırlısıyla sıkıntı çıkmadan yüklenir diye ümit ediyorum. 😀 En azından ben yaptığımda başarılı olduğu için rahat rahat konuşuyorum.

Yedekleri Yükleme
cPanel ile bir türlü halledememiştim ama FileZilla ile çok kolay oldu. Yapacağımız şey şu: Yedeklediğimiz wp-content klasörü içindeki her şeyi FileZilla üzerinden açtığımız sitemizdeki wp-content klasörüne atıyoruz. Gerisi kendi kendine halloluyor.

Wordpress Ayarları
Not: Bu wordpress yeni bir kurulum olduğundan eski sitenizdeki wordpress ayarlarını bulamayacaksınız. Başlangıç > Ayarlar seçeneklerini gözden geçirirseniz iyi olur.

Son Söz
Geri yükleme işlemi benim için biraz sancılı oldu ama temelde bu işlemleri yaparak eski siteme temiz, arızasız bir şekilde ulaştım. Umarım sizin için de faydalı olur.


Bunlar da hoşunuza gidebilir...


2 Cevaplar

 1. Aykut dedi ki:

  Elinize sağlık güzel paylaşım olmuş. Bende geçen gün domain değiştirdim ve sonuç sıkıntılı oldu. Allah’tan blokum yeni olduğu için yazı çok fazla değildi baştan oluşturdum. Ancak bu makalenin ileriki değişikliklerimde faydası olacağına inanıyorum.

  • eMB dedi ki:

   Yorumunuz için teşekkür ederim Aykut Bey, aslında ben de o zamanlarda ilk defa bu bu işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğimden biraz fazla işlem yapmışım. 😀 Özetle veri tabanı yedeği ve FileZilla’dan public_html yedeğini alırsanız ve aynı şekilde geri yüklerseniz (en azından görünürde) bir sıkıntı çıkmıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir