WordPress Yorum Kısmında Yazar Linkini Pasifleştirme


Zubizaretta, birinci adamı geçti, ikinci adamı geçti ve inanamıyorum, kaleciyi de geçti! Kale şu anda bomboş!!! Zubizaretta vurduuuuuuu ve o da ne? Top üst direkten auta gidiyor, Zubizaretta, ne yaptın, nasıl yapabildin?

Anlama Süreci
Suç futbolcu kardeşimizde değildi elbette, kaleye topu direkten sektirtip dışarı çıkmasını sağlayan sistem kurmuşlar da ondan. Şimdi spam yorumlarla ilgili bir deneme çalışmasını şu yazımla başlatmıştım ama gel gelelim pek de işe yaramamıştı. İlgili dayılar link kısmı olmaksızın da yardır yardır spam yapabiliyorlardı.

Bir Keşif
Bugün sitelerden birine yine konu ilgimi çektiği için yorum yapmıştım fakat tabii yine yorum backlink bırakayım diye de düşünüyorum. Neyse efenim, yazdım, yorumu gönderdim ve yayımlandı. Yohahinyo! Güzelim bağlantılı yorumcuğuma tıklanamıyordu. “Vay arkadaş!” diyerekten düşünmeye başladım. Nınınıy, nıy, nıynınıy, nınınıynıy! Hmm, fena değilmiş aslında.

Hemen araştırmaya koyuldum!
Gel gelelim ne kodlarda, ne de wordpress referanslarında işime yarayacak bir ipucu yakalayamamıştım. En son eklentiler üzerinden yürümeye karar verdim ve bir tane buldum: Disable Comment Author Links Tabii amacım eklenti yüklemek değil, kodlardan ipucu yakalamaktı ve şansıma eklenti tek dosyalık bir eklentiydi. O dosyada da 3 – 5 satırdan oluşan bir kod vardı. Kodu direkt olarak functions.php dosyasına ekleyebilirdim. Ekledim ve gayet de güzel çalıştı.

Tabii ben wordpress ile ilgili bir fonksiyon beklerken bildiğiniz standart php kodu ile halletmiş vatandaş. 😀

Peki bunun ne gibi bir faydası olacaktı?
Hemen argümanları listeleyeyim.

  • Web Sitesi Bilgisi
    Yorum gönderen kişinin varsa web sitesini de görmek/bilmek isterim, neden istemeyeyim. Bu bilgiden mahrum kalmaya gerek yok.
  • sazan.avi
    Benim gibi uyanıkları da (pişman değilim) kendine çekebilecek güzel bir alternatif. Çünkü sırf web sitesi kısmı yok diye yorum yapmaktan vazgeçebiliyorlar. Sırf link bırakmak amacıyla gelen vatandaşlar hem isteyerek yorum yapıyor ve yorum sayısını artırmış oluyor, hem de istediğini alamıyor. Bununla birlikte benim yorum hariç herkesin yorumunu cevaplamış, halbuki güzelce yazmıştım ama neyse, en azından bir düzeltme yaptım, iyi oldu. Yorum yapan kafama s*çayım ayrıca.
  • Kararsız Bırakan Durumlar
    Yorum backlink işine karşı olmadığımı belirteyim ama bazen öyle bir yorum geliyor ki yayımlamasanız sıkıntı ama yayımlasanız da sıkıntı. Çünkü yorum düzgün bile olsa ya isim, ya site sıkıntı olacak, belli. Bu tarz durumların da önüne geçiyor.

Düşünen vatandaşı tebrik etmek istiyorum şahsen, ince görmüş. Gerçi bu amaçla mı yaptı kesin olarak bilemem ama olsun, yine de başarılı bence.


Bunlar da hoşunuza gidebilir...


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir