Youtube İçin Klavye Kısayolları


Eğer Youtube ile çok haşır neşir iseniz listeleyeceğimiz bu klavye kısayollarını bilmenizde kesinlikle fayda var. Bu kısayollar ile videolara çok daha etkili bir şekilde müdahale edebilecek, çok daha rahat kurcalayabileceksiniz.

keys-97875_640

Giriş
Aslında bildiğim bir kaç Youtube kısayolu vardı ama bugün bir tane öğrendim ki çok hoşuma gitti ve hemen daha fazlasını öğrenme kararı aldım. Oldukça işe yarar bilgiler öğrendim, sizin de bakmanızı tavsiye ederim.

Video izlenen bölüm aktif mi yoksa inaktif mi?
Öncelikle bu ne demek ondan bahsedeyim. Şimdi, normalde bir video açtığınızda videoya odaklanmış bir şekilde gelir. Şimdi videoyu paylaş butonuna bastınız, beğendiniz, boş bir alana tıkladınız vs. varsayalım. İşte bunu yaptığımızda video oynamaya devam ediyor ama video bölümü inaktif oluyor. Ha, bu videonun oynama durumuna filan etki etmiyor ama bazı kısayolları kullanamıyorsunuz.

Neden?
Çünkü kısayollar için kullanılan tuş kombinasyonları çakışıyor.
Normalde tarayıcıda Space tuşuna basarsanız aşağı kaydırma yapar.
Zira yön tuşları da aynı şekilde yönlendirme yapar.

Siz yeni bir video açtığınızda veya video alanına tıkladığınızda onu aktif hale getirirsiniz ve bu şekilde tarayıcı kısayolları ile çakışan kısayolları farklı işlevlerde kullanabiliyorsunuz.

Tıpkı Windows’ta Aktif – İnaktif Pencereler Gibi
Nasıl ki bir pencere inaktif olduğunda bazı işlemleri yapamıyoruz o pencerede, Youtube video alanında da aynı mantık var.
windows_aktif_inaktif_pencereler

İşte Youtube’da sadece video alanı aktif iken kullanılabilen ve video alanı aktif olsa da olmasa da kullanılabilen klavye kısayolları var. Buna göre bir sınıflandırma yapmaya çalışacağım.

Her Türlü Kullanılabilen Youtube Kısayolları
 • J K L Tuşları
  Şimdi sağ elinizin işaret parmağını J tuşunun üzerine koyun. Bunu yaptığınızda orta parmağınız K tuşunda ve yüzük parmağınız da L tuşunda olacak.

  J K L
  10sn Geri Durdur/Oynat 10sn İleri
 • F Tuşu
  Videoyu tam ekran yapmaya yarıyor. Tam ekrandan çıkmak için de Esc kısayolunu kullanabilirsiniz.
 • M Tuşu
  Mute’den dolayı olsa gerek, videonun sesini açıp kapatmaya yarıyor.
 • Shift + N
  Shift + Next. Oynatma listelerinde bir sonraki videoya geçmek için kullanılıyor.
 • Shift + P
  Shift + Previous. Oynatma listelerinde bir önceki videoya geçmek için kullanılıyor.

Aslında Shift + N kısayolu normal videoda da çalışıyor ama Shift + P sonuç vermedi nedense, onu anlamadım.

Video Alanı Aktifken Kullanılabilen Youtube Kısayolları
 • 0 Tuşu ve 12 – … – 9 Tuşları
  Video uzunluğu fark etmeksizin videoyu 9 eşit sahneye ayırır ve videoda bu şekilde hızlıca gezinebilmenizi sağlar. 0 tuşu da videoyu başa alır.
 • Yön Tuşları
  Sağ – Sol ok tuşları ile 5 saniye ileri – geri yaptırabiliyorsunuz. Yukarı – aşağı tuşları ile de ses ayarı yapılabiliyor.
 • C Tuşu
  Eğer videoya alt yazı eklenmişse altyazıyı açıp kapatıyor.
 • B Tuşu
  Yine alt yazı ile ilgili çok güzel bir kısayoldur. Alt yazının arkaplanını değiştirmeye yarıyor. Bazen videonun arkaplan rengi, alt yazının arkaplan rengi, yazının rengi çakışabiliyor ve altyazı okunaksız hale geliyor. B tuşu ile hızlıca arka planı değiştirerek bu durumun önüne geçebilirsiniz.
 • Home Tuşu
  Videonun başına gitmeye yarıyor.
 • End Tuşu
  Videonun sonuna gitmeye yarıyor.
 • Tab Tuşu
  Video alanı aktifken video oynatıcısındaki, ne denir ona, butonları vs. seçer. Seçim yapıldığında seçilen yerde mavi bir dikdörtgen oluşur ve Space ya da Enter tuşuna bastığınızda seçilen yeri çalıştırabilirsiniz.Videoya tıklayarak tab seçimini temizleyebilirsiniz.Bir de şey var, şimdi siz tab tuşuna basıyorsunuz, video alanında da sırayla seçimler yapılıyor. Tüm seçimler bitince tab tuşu tarayıcıdan seçim yapmaya başlıyor, yani inaktif hale geliyor, haberiniz olsun.
Yararlanılan Kaynaklar

Bunlar da hoşunuza gidebilir...


2 Cevaplar

 1. Kenan dedi ki:

  Oha, Youtube’da bu kadar kısayol mu varmış. 😀 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir