Youtube yorum dislike butonu çalışıyor mu?


Beğenmediğim bir yorumu beğenmedim. 😀 Yani bunun için dislike butonu olarak bildiğimiz beğenmeme butonuna bastım, başparmağın aşağı doğru baktığı o el mavi oldu. Eee sonra?

Sonrası, sayfayı yeniledim veee… Evet bir değişiklik olmadı.

Zaten uzun zamandır yorumların beğenmeme sayısının gösterilmiyor olması durumu dikkatimi çekiyordu. Bugün de beğenmeme olayını bir denemek istememle beraber bu durumdan iyice emin oldum.

Çalışıyor mu ya da çalışmıyor mu bilmiyorum, belki de çalıştığı halde biz göremiyor olabiliriz. Sebebini bilmediğim bir şekilde bu tarz bir işlem yapılmış olabilir. Yine de anlamıyorum, neden video beğenmeme tuşu çatır çatır çalışırken yorum beğenmeme butonu çalışmıyor. Zira yorum beğenme işlemi de gayet güzel çalışıyor.

Kesin başkaları da fark etmiştir.
“Bu durum illa başkasının da başına gelmiştir.” düşüncesiyle aramaya koyuldum. Ta daaa! Tam da yerinde (reddit) bir konu buldum. Dikkatimi çeken noktaları özetleyeyim.

  • Buton aslında çalışmıyor ama çalışıyor gibi iş yaparak bir nevi milletin gazını alıyor.
  • Youtube ekibinin ilgilenmemesi ile alakalı bir durum olabilir.
  • Cyber Bullying muhabbetinin önüne geçmek için alınmış bir önlem olabilir. (Buna en güzel örnek olarak ergen takımı verilebilir.)
  • Youtube farklı bir algoritma takip ediyor olabilir. Beğenmemeyi bir skor olarak değil de (videoların aksine) yorum kalitesini belirlemek için bir raporlama aracı olarak kullanıyor ve buna göre işlem yapıyor olabilir.

Tavşan deliğinde ilerlemeye devam ediyorum.
googleproducts forumundan öğrendiğim bilgiye göre (bu arada konu 2014’te açılmış 😀 ) Youtube’da değişiklikler yapılmış ve like-dislike butonları “+1” butonu ile değiştirilmiş. Bununla birlikte insanların değişiklik olduğunu düşünmemeleri için aynı şekilde bırakılmış.

Ooo bir sürü yerde tartışılmış ve bitirilmiş uzuuun zaman önce, hatta change.org kampanyası bile başlatılmış ama 50 kişi destek vermiş. Amaan neyse ya, zaten bu Yutup yorum olayını bir türlü çözemedim, sallıyor mu sallamıyor mu onu da anlamadım. Dikkatimi çeken bir olay olduğu için paylaşmak istedim.

Yararlanılan Kaynaklar

Bunlar da hoşunuza gidebilir...


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir